Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-08-18 | Ostatnia aktualizacja: 2011-08-18
Naukowcy odkryli jak rozpoznawać biopaliwa w atmosferze

Naukowcy odkryli jak rozpoznawać biopaliwa w atmosferze
Brian Giebel, absolwent chemii morskiej i atmosferycznej, pracujący pod okiem Dr Daniel Riemer oraz Petera Swart’a odkrył, że etanol zmieszany z paliwem samochodowym nie spala się w całości, a rozprowadzony w spalinach z silnika powoduje, że mają większy współczynnik izotopu węgla 13C w porównaniu do 12C, który występuje w naturalnej emisji, np. z roślin.
Innymi słowy, kukurydza i trzcina cukrowa wykorzystywana do produkcji biopaliw nadają mieszance spalin unikalny ślad, który jest związany ze sposobem, w jaki rośliny te przeprowadzają proces fotosyntezy.
Naukowcy sugerują, że unikalny podpis etanolowy może znaleźć zastosowanie podczas śledzenia i identyfikacji smug powstałych w wyniku przelotu samolotów, podczas gdy zanieczyszczenia z nich dostaną się w rejony miejskie.
Wyniki podjętych przez naukowców wysiłków zostały opublikowane w czasopiśmie Environmental Science and Technology.
Giebel zebrał i przeanalizował powietrze z przedmieść Miami i narodowego parku Everglades i znalazł w Miami 75% etanolu pochodzącego z wytworzonych przez człowieka biopaliw, podczas gdy większość etanolu w powietrzu z Everglades zostało wyemitowanego przez rośliny, natomiast tylko mała część dostała się z pobliskich dróg prowadzących do parku.
Próbki powietrza z obu miejsc zostały precyzyjnie przebadane przy pomocy chromatografii gazowej, a następnie poddane procesowi spalania.
Powstały w wyniku tego działania dwutlenek węgla został zbadany z kolei, przy użyciu spektrometru masowego, dzięki czemu naukowcy mogli zmierzyć zawartość poszczególnych izotopów węgla.
„Nawiązując do szacunków nt. globalnej emisji, rośliny wypuszczają w powietrze trzy razy więcej etanolu niż jego ludzkie źródła,” powiedział Giebel.
„Jednakże, jeśli ilość etanolu użytego w naszym paliwie będzie ciągle rosła, jego emisja w spalinach powinna przekroczyć tę wartość.”
„Jest to szczególnie istotne w obszarach miejskich, ponieważ większość etanolu zawartego w atmosferze jest przekształcane do aldehydy octowego, który jest bardzo reaktywny i uważany za toksynę szkodliwą dla ludzkiego zdrowia.”
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- biofueldaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-