Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-11-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-11-15
Najnowszy raport na temat emisji gazów cieplarnianych w Europie
Najnowszy raport na temat emisji gazów cieplarnianych w Europie
Najnowszy raport na temat emisji gazów cieplarnianych w Europie
W oparciu o swój ostatni raport na temat emisji gazów cieplarnianych w krajach Unii Europejskiej Europejska Agencja Środowiska (European Environment Agency), wezwała kraje starej Unii do zaostrzenia polityki ekologicznej w celu sprostania wspólnym celom zawartym w protokole z Kioto.

Raport obejmuje okres od 1990 do 2004 roku. Zawarte są w nim również dane na temat postępów państw członkowskich w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do przyjętych w protokole z Kioto na 2010 rok limitów emisji. Zdaniem Jacqueline McGlade z EEA wysiłki wielu państw przyniosły efekty i emisja gazów znacznie spadła, jednak wciąż kilka krajów UE nie czyni wystarczających postępów i zagraża wspólnemu interesowi.

Raport podaje, że w latach 1990 – 2004 w piętnastu krajach starej Unii emisja gazów cieplarnianych w większości sektorów gospodarki spadła. Wyjątkiem jest transport, w którym emisja w tym czasie wzrosła o prawie 26%, a do 2010 roku ma wzrosnąć do 35% powyżej poziomu z 1990 roku - jeśli nie zostanie zmieniona polityka w tym zakresie. Wprowadzając nowe regulacje dla transportu emisja gazów z tego sektora w najlepszym wypadku ustabilizuje się na poziomie z 2004 roku.

Protokół z Kioto nakłada na państwa starej Unii obowiązek ograniczenia do 2012 roku emisji gazów cieplarnianych o 8% poniżej poziomu z 1990 roku. W ramach tego wspólnego celu każdy kraj członkowski ma wskazane przez protokół własne limity emisji.

Celem Polski jest ograniczenie emisji do poziomu 6% poniżej wartości z 1990 roku. Jak podaje raport jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia zobowiązań. W danych przygotowanych przez EEA, widoczny jest spadkowy trend emisji gazów cieplarnianych utrzymujący się od połowy lat dziewięćdziesiątych, będący m.in. efektem inwestycji w ochronę środowiska w przemyśle i energetyce. Raport zawiera przewidywane wskaźniki emisji w latach 2010 – 2020. W tym czasie w Polsce emisja dwutlenku węgla powinna spaść o 0-25%, metanu o 8-12%, tlenku azotu o 6-12%, względem poziomu odniesienia z roku 1990.

Raport EEA podaje, że do 2010 roku, przy obecnie prowadzonej polityce wewnętrznej, Państwa starej Unii będą mogły obniżyć emisję gazów o 0,6% poniżej poziomu z 1990 roku. Jeśli dodać do tego środki zapobiegawcze, które nie zostały jeszcze wprowadzone w życie lecz pozostają w planach, emisję gazów do 2010 roku można zredukować o kolejne 4%. Dzięki wykorzystaniu przez Kraje Piętnastki mechanizmów przewidzianych w protokole z Kioto, obejmujących m.in. dotowanie i transfer technologii do krajów słabiej rozwiniętych, możliwe będzie zredukowanie emisji o kolejne 2,6%. Pewien potencjał stanowi również zastosowanie naturalnej neutralizacji CO2 czyli zwiększenie powierzchni zielonych – mogące przynieść obniżenie emisji o dodatkowe 0,8%.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
eea.europa.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także