
Większość radnych Białegostoku głosowała za zgodą na sprywatyzowanie miejskiej spółki ciepłowniczej. Protestują radni z opozycji i związki zawodowe.
Prezydent Białegostoku chce sprzedać wszystkie udziały miasta w MPEC. Właśnie uzyskał na to zgodę Rady Miasta. Wkrótce ma zostać wybrany doradca prywatyzacyjny, a także ukażą się ogłoszenia o sprzedaży spółki w trybie negocjacyjnym. Sprzedaży MPEC-u sprzeciwia się opozycja oraz związki zawodowe. Wskazują oni, że prywatny właściciel podniesie ceny ciepła i doprowadzi do zwolnień pracowników. W czasie referendum pracowniczego, które odbyło się 17 października, zdecydowana większość pracowników MPEC-u była przeciwna planom magistratu. Opozycyjni radni chcieli natomiast przeprowadzić referendum lokalne w sprawie sprzedaży spółki ciepłowniczej. Ich wniosek przepadł jednak w głosowaniu w Radzie Miasta.
Według planów władz Białegostoku, 15 proc. akcji ma być pozostawione dla obecnych i byłych pracowników spółki. Uzasadniając swoją decyzję władze miasta wskazywały, że zapewnienie dostaw energii cieplnej nie należy do zadań własnych gminy. Zwróciły również uwagę na to, że miasto nie ma wpływu na ustalanie cen ciepła, które zależą od decyzji Urzędu Regulacji Energetyki. Kolejnym argumentem przemawiającym za prywatyzacją spółki ma być obecna koniunktura na rynku dająca duże szanse na znalezienie nabywcy po korzystniej cenie. Nieoficjalnie mówi się, że miasto chciałoby uzyskać 200-300 mln zł. Przedstawiciele prezydenta zaznaczają przy tym, że zaoferowana cena nie będzie jedynym kryterium wyboru inwestora. Pod uwagę będzie też wielkość inwestycji jakie zobowiąże się on przeprowadzić w przejętej spółce. Radni miasta, którzy poparli pomysł prywatyzacji wskazują, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży MPEC-u są miastu potrzebne na nowe inwestycje. Mają one posłużyć przede wszystkim jako tzw. wkład własny w inwestycjach współfinansowanych z funduszy unijnych. Władze miasta mają nadzieję, że zakończą prywatyzację do końca 2013 r i w kolejny 2014 rok spółka wejdzie już z nowym właścicielem.
MPEC Białystok jest najbardziej dochodową spółką komunalną miasta. W zeszłym roku wypracowała ona 4 mln zł zysku. Spółka dysponuje siecią ciepłowniczą o długości 250 km. Obejmuje to rurociągi na terenie Białegostoku oraz miejscowości Kleosin. Ciepło dla tej sieci zapewniają Elektrociepłownia Białystok (ok. 75 proc. potrzebnej energii) oraz Ciepłownia Zachód (25 proc. potrzebnej energii).
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bialystokonline.pl/ radio.bialystok.pl/ mpec.bialystok.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-