
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku opublikowało raport środowiskowy za rok 2012. Spółka chwali się, że zmniejszyła straty ciepła o 21 tys GJ w porównaniu do roku 2011 r.
Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski – niemal 290 tys. mieszkańców i 102,12 km kw. powierzchni. Dostarczaniem mieszkańcom ciepła zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Spółka posiada Ciepłownię Zachód, 236 km wysoko parametrowych wodnych sieci ciepłowniczych (cała wysoko parametrowa sieć wodna w mieście ma 254,5 km długości), 6,7 km sieci parowych oraz 1640 węzłów cieplnych wodnych (w całym systemie ciepłowniczym jest 1995 węzłów). Łączna kubatura budynków ogrzewanych ciepłem systemowym wynosi obecnie w Białymstoku 35 mln 268 tys. metrów sześc.
Głównym źródłem ciepła dla Białegostoku jest należąca do koncernu Enea Elektrociepłownia Białystok. Drugim źródłem jest zaś wspomniana już Ciepłownia Zachód. - Ciepło produkowane jest w kotłach wodnych, rusztowych opalanych miałem węgla kamiennego. Produkcja odbywa się w okresie od października do kwietnia i kształtuje się na poziomie średnio około 1 200 TJ/rok. Ciepłownia jest źródłem ciepła, spełniającym wymagania w zakresie ochrony środowiska. Energia cieplna potrzebna do ogrzania i zasilenia w ciepłą wodę użytkową obiektów podłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego pochodzi w 75 proc. z Elektrociepłowni Białystok SA, a w 25 proc. z Ciepłowni Zachód – czytamy w raporcie środowiskowym MPEC-u.
Głównym paliwem wykorzystywanym do wytworzenia ciepła dla miasta jest węgiel kamienny. EC Białystok w zeszłym roku spaliła na potrzeby produkcji ciepła systemowego 108,8 tys. ton węgla, 193,3 tys. ton biomasy oraz 521 ton oleju opałowego lekkiego. Ciepłownia Zachód spaliła natomiast 60,5 tys. ton węgla. MPEC chwali się również zmniejszeniem strat ciepła na sieci. - W 2000 r. ubytki nośnika ciepła w postaci wody, wynosiły prawie 302 tys. metrów sześc. W 2012 r. doszło do wycieku 166 tys. metrów sześc. Straty ciepła w 2011 r. wyniosły 562.019 GJ, a w 2012 r. 541.057 GJ. Straty w liczbach względnych w 2011 r. wynosiły 13,3 proc. Wskaźnik ten został poprawiony i w 2012 r. wyniósł 12,4 proc. - czytamy w raporcie.
Pełna treść raportu dostępna jest na stronach internetowych MPEC Białystok.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpec.bialystok.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-
-