Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-22
Most energetyczny Polska-Litwa powstanie jeśli projekt uzyska finansowanie UE
Most energetyczny Polska-Litwa powstanie jeśli projekt uzyska finansowanie UE
Most energetyczny Polska-Litwa powstanie jeśli projekt uzyska finansowanie UE
Most energetyczny łączący sieci energetyczne Polski i Litwy ma szansę powstać pod warunkiem, że projekt uzyska dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w kwocie opiewającej na 75% kosztów inwestycji. Taką informację podali przedstawiciele koncernów energetycznych mających wziąć udział w przedsięwzięciu z obu krajów, Polskich Sieci Energetycznych (PSE) i litewskiej Lietuvos Energija, po zakończeniu konferencji odbywającej się w Wilnie 31 lipca.

Z nieoficjalnych źródeł można dowiedzieć się, że władze Litwy mogą pokryć część kosztów inwestycji z funduszy unijnych przyznanych na zamknięcie przestarzałych reaktorów w elektrowni jądrowej w Ignalinie. Nawet jeśli te informacje się potwierdzą do zreazlizowania połączenia potrzebne będą dodatkowe środki finansowe, które będzie musiała zabezpieczyć mająca powstać jeszcze w tym roku polsko-litewska spółka joint venture. Zadaniem spółki będzie koordynacja realizacji poszczególnych etapów inwestycji.

Koszt połączenia sieci energetycznych obu państw szacowany jest na 237 mln euro. Inwestycja mogłaby zostać ukończona w 2012 roku. Aby połączyć sieci energetyczne obu państw konieczne będzie wynonianie linii 400 kV o długości na ponad 150 km. Połączenie przebiegałoby między Ełkiem po stronie polskiej i miastem Alytus w południowo-zachodniej części Litwy. Budowa linii nie będzie jedyną częścią projektu, konieczne będzie również zrealizowanie stacji przesyłowych oraz inferstruktury pomocniczej, tak aby system mógł działać sprawnie w obu krajach w 2012 roku. Koszt łącza po stronie polskiej ma wynieść 71 mln euro, natomiast po stronie litewskiej 166 mln euro.

Połączenie Ełk-Alytus jest ostatnim brakującym odcinkiem w bałtyckim systemie energetycznym, po zrealizowaniu którego systemy energetyczne Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Szwecji zostaną wreszcie połączone. Projekt ten jest jednym z priorytetowych przedsięwzięć dla Unii Europejskiej. Most energetyczny zwiększy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski i Litwy, ale i innych państw basenu Morza Bałtyckiego. Połączenie służyłoby również do przesyłu energii z mającej powstać nowej elektrowni jądrowej w Ignalinie.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
finanse.wp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także