Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-11-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Monitory przemysłowe – wspierają wymagające prace
Komputer panelowy ASEM MKR100
Komputer panelowy ASEM MKR100

Idealne tam, gdzie inne urządzenia nie zapewniają właściwej niezawodności – monitory przemysłowe doskonale wspierają pracę w wymagających warunkach.

Trudne warunki pracy wymagają stosowania odpowiednich urządzeń, które wyróżniają się wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. W tym zakresie stosowane są między innymi monitory przemysłowe, które są projektowane i produkowane z myślą o użyciu w niesprzyjających warunkach, gdzie standardowe urządzenia nie mogą zapewnić niezawodnego działania.

Aktualnie w użyciu znajdują się różnorodne monitory przemysłowe, które mogą być indywidualnie dopasowane do różnych środowisk pracy – w ten sposób zapewniają sprawne działanie i wspierają realizację procesów przez ich wizualizację i prezentację.

 

Monitory przemysłowe – ważna solidna konstrukcja

Jako że monitory przemysłowe wykorzystywane są w specyficznych warunkach, muszą one również wyróżniać się odpowiednią konstrukcją. W przeciwnym przypadku monitor może ulec uszkodzeniu, a tym samym zakłócić pracę w zakładzie, a nawet stworzyć niebezpieczeństwo.

W związku z tym monitory przemysłowe konstruowane są tak, aby mogły zapewnić niezakłóconą pracę przez 24 godziny na dobę w obecności czynników takich jak:

  • wysoki poziom zapylenia
  • skrajnie niskie lub wysokie temperatury
  • wibracje
  • obecność wilgoci i wody

 

W związku z tym w monitorach przemysłowych nie stosuje się rozwiązań charakterystycznych dla zwykłych monitorów używanych w domach czy w biurach.

Przykładowo, nie posiadają one standardowych wentylatorów i otworów wentylacyjnych, ich przyciski są odpowiednio chronione przed dostępem wilgoci i pyłów zgodnie z wymaganiami stopnia ochrony IP65.

 

Szeroki asortyment przekątnych i rozdzielczości ekranów

W sprzedaży można znaleźć pełną gamę modeli monitorów przemysłowych, które różnią się pomiędzy sobą przekątnymi i rozdzielczościami ekranów. Można zatem dobrać je indywidualnie w zależności od procesów, które mają wspierać.

Na ogół w monitorach przemysłowych stosuje się ekrany o przekątnej od 7 cali do 24 cali z wysoką rozdzielczością, dzięki czemu precyzyjnie prezentują nie tylko tekst, ale też grafiki.

 

Sterowanie dotykowe – szybkie i wygodne

Dzisiaj największym powodzeniem cieszą się monitory przemysłowe posiadające ekrany dotykowe – dzięki temu można szybko i wygodnie sterować procesami.

Stosowane w monitorach tego rodzaju ekrany przemysłowe reagują nie tylko na pojedyncze naciśnięcia, ale również na gesty, na przykład pozwalają na przewijanie i przesuwanie, przybliżanie i oddalanie elementów.

Nowoczesne monitory przemysłowe mogą być obsługiwane także przez osoby noszące rękawiczki.

 

Montaż monitorów przemysłowych

Ze względu na swoje szerokie zastosowanie monitory przemysłowe mogą być montowane w różnych przestrzeniach. To pozwala na ich precyzyjne dopasowanie do specyfiki pracy – systemu, instalacji czy urządzenia, które wspierają.

 

Monitory przemysłowe mogą być montowane na następujące sposoby:

  • na biurkach
  • na pulpitach sterowniczych
  • na szafach
  • w maszynach
  • na ramieniu, zgodnie ze standardem VESA

 

Monitory przemysłowe – popularne nie tylko w przemyśle

Chociaż najczęściej monitory przemysłowe wykorzystywane są jako wsparcie procesów w zakładach przemysłowych, to jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie.

Również używane są one jako elementy systemów automatyki budynkowej, pomagając w łatwym sterowaniu ich elementami. Używane są w telewizji przemysłowej, studiach telewizyjnych, montowane są w pojazdach. Również stosowane są w punktach informacyjnych (POI) oraz w punktach sprzedaży (POS).

 

Gdzie można zakupić monitory przemysłowe?

Dostarczaniem specjalistycznych monitorów przemysłowych zajmują się liczne firmy w Polsce.

Jedną z nich jest firma Sabur, która od lat zajmuje się projektowaniem i realizowaniem zaawansowanych systemów automatyki. W jej asortymencie można znaleźć pełną gamę modeli, w tym monitory przemysłowe uznanego producenta ASEM - https://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/komputery-i-monitory-przemyslowe/monitory-przemyslowe/.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sabur.com.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.