Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-03 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-03
Ministerstwo Gospodarki opublikowało założenia do ustawy o efektywności energetycznej

Ministerstwo Gospodarki opublikowało założenia do ustawy o efektywności energetycznej
W ustawie mają znaleźć się m.in. zapisy o ograniczeniu zużycia energii, strat w jej przesyle i dystrybucji, zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego i redukcji zanieczyszczeń środowiska. Ustawa zapewni także pełne wdrożenie dyrektyw europejskich w zakresie efektywności energetycznej, w tym przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 9 proc. do końca 2016 r. Dokument wpisuje się także w realizację przyjętego na szczycie UE w marcu br. 20 proc. celu redukcji zużycia energii w Unii Europejskiej do 2020 r. Poprawa efektywności wytwarzania, przesyłu i wykorzystania energii przyczyni się również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, a tym samym do zapobiegania zmianom klimatycznym.
Istotnym elementem dokumentu będą „białe certyfikaty” – mechanizm pozyskiwania, umarzania i obrotu świadectwami potwierdzającymi przeprowadzenie działań energooszczędnych. Do ich posiadania zobowiązane będą firmy sprzedające energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło odbiorcom końcowym w celu przedłożenia ich Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do umorzenia. Projekt ustawy zakłada stworzenie katalogu działań, za które przedsiębiorca będzie uzyskiwał daną liczbę certyfikatów. Firmy będą miały również możliwość kupna „białych certyfikatów” na Towarowej Giełdzie Energii.
„Białe certyfikaty” są stosowane we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Australii, ale tylko polski projekt zakłada wydawanie certyfikatów nie tylko za zmniejszenie zużycia energii, ale również za zwiększenie sprawności wytwarzania energii i ograniczanie strat w przesyle i dystrybucji.
Według Założeń do ustawy wzorcową rolę w zakresie racjonalnego zużycia energii ma pełnić sektor publiczny, w tym administracja rządowa, szkoły i szpitale. Uwypuklone zostaną również regionalne przedsięwzięcia (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast), zmierzające do oszczędzania energii.
Zgodnie z Założeniami do zwiększenia racjonalnego wykorzystania energii w Polsce przyczynią się również Krajowe plany działań na rzecz efektywności energetycznej. Określają one działania m.in. w zakresie:
• oceny energetycznej budynków (certyfikacja nowych i istniejących budynków);
• podwyższania sprawności wytwarzania energii (szczególnie wysokosprawna kogeneracja);
• ograniczenia strat w przesyle i dystrybucji;
• stosowania energooszczędnych urządzeń (m.in. zmniejszenie zużycia energii przez urządzenia działające w trybie stand-by);
• podniesienia świadomości społecznej nt. efektywności energetycznej poprzez edukację i kampanie informacyjne;
• promowania racjonalnego wykorzystania energii w gospodarstwach domowych.
Treść założeń można pobrać ze strony Ministerstwa Gospodarki
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mg.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
-