Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-24
Michał Kurtyka wierzy w potencjał kogeneracji w Polsce
Kogeneracja jest naszym niewykorzystanym dotąd wystarczająco bogactwem
Kogeneracja jest naszym niewykorzystanym dotąd wystarczająco bogactwem

Wiceminister Energii Michał Kurtyka wziął udział 14 listopada w Konferencji „Polityka klimatyczno-energetyczna UE do wspólnych celów – suwerennie i racjonalnie" w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia stwierdził, że kogeneracja jest polskim niewykorzystanym dotąd wystarczająco bogactwem. Jego zdaniem kogeneracja to polska specyfika, ponieważ po poprzedniej epoce odziedziczyliśmy wiele sieci ciepłowniczych.

"Korzystanie z tych sieci ciepłowniczych - mówił Kurtyka - to możliwość wykorzystania istniejących ciepłowni, ich modernizacja oraz obniżanie niskiej emisji w polskich miastach. To cały szereg korzyści w zakresie produkcji energii elektrycznej, gdyż z tej samej tony węgla, czy metra sześciennego gazu jesteśmy w stanie pozyskać dwie jednostki energii: cieplnej, ale również elektrycznej. Jest to pożądane, abyśmy unowocześniali nasze ciepłownictwo w kierunku kogeneracji."

Janusz Ryk, Dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych w odpowiedzi ministrowi podkreślił, że kogeneracja to ważny element całej polityki europejskiej w zakresie zmian klimatycznych i ochrony powietrza. "Dlatego ważne jest - mówił - abyśmy dyskutowali we wszystkich gremiach, w tym tak ważnym jakim są przedstawiciel naszego rządu. Trzeba rozmawiać, przekonywać i pokazywać, że kogeneracja w wielu elementach jest rozwiązaniem efektywnym, wpływa na poprawę jakości powietrza ponadto również jest elementem bezpieczeństwa energetycznego."

W konferencji uczestniczyło ponad stu przedstawicieli Rządu, Sejmu i Senatu RP, placówek dyplomatycznych i konsularnych w Polsce, międzynarodowych organizacji reprezentujących przedsiębiorców, branż energochłonnych gospodarki polskiej i europejskiej, świata nauki, ochrony środowiska, partnerów społecznych oraz mediów. Wszystkich uczestników spotkania łączy jeden cel: określić zagadnienia dotyczące wpływu polityki klimatyczno-energetycznej UE na polską gospodarkę i społeczeństwo. Kogeneracja jest ważnym elementem poszukiwania najlepszych, najbardziej rozsądnych i efektywnych rozwiązań w tym zakresie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
biznesalert.pl

Komentarze (1)

 • Roman Rojek, ABERR

  2017-12-07 14:48

  Nie ma co wiele dyskutować. Potrzebne jest waparcie dla investorów, mam nadzieję, nieopatrznie, zliwidowane przez aktualnie rządzących (dotacje, ułatwienia kredytowe, giełda certyfikatów itp.). Gospodarka ma się na tyle dobrze, że powinno ją być stać na to albo na coś jeszcze lepszego; i tylko to należy poddać dyskusji.

  Ocena:
  0
  Wybierz ocenę:
  Pozytywna
  Negatywna
Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :