Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-10
Miasteczko Śląskie zaniepokojone planami rozbudowy sieci ciepłowniczej
Mat. pras.
Mat. pras.

Veolia Południe do 2025 ma umowę dzierżawy systemu ciepłowniczego Miasteczka Śląskiego. Spółka dostała właśnie 16,3 mln zł unijnego dofinansowania na podłączenie do sieci cieplnej mieszkańców Miasteczka Śląskiego, Żyglina i Żyglinka. Gmina niepokoi się jednak, że kiedyś będzie musiała odkupić tę sieć od Veolii za dodatkowe 16 mln zł.

Przedstawiciele Veolii Południe deklarują, że jeżeli gmina będzie chciała przejąć sieć, to na pewno nie będzie musiała płacić 21 mln zł. "Jeżeli zapadnie decyzja - mówi Zenon Chyra, prezes zarządu Veolii Południe - że mamy przekazać samorządowi system ciepłowniczy, to zapłaci tylko za nasz wkład własny. Nie chcemy sprzedawać dotacji."

Wkład własny Veolii to około 5 mln zł. Z biegiem czasu środki trwałe stracą na wartości i w 2025 roku będą warte prawdopodobnie około 4 mln zł. Ponadto spółka zapowiada obniżkę cen za ciepło, jako efekt zwolnienia z podatku akcyzowego ciepła odpadowego kupowanego od Huty Cynku Miasteczko Śląskie.

"Nie bylibyśmy w stanie sami rozbudować sieci na taką skalę - mówi skarbnik miasta Ewelina Skrabania-Różycka. Konkurs na dofinansowanie był ogłoszony pod koniec roku, kiedy budżet był już gotowy, do tego wkład własny zablokowałby nam inne inwestycje – na lata. Teraz jesteśmy w komfortowej sytuacji: zadanie realizuje spółka, a gdyby nie przedłużono umowy dzierżawy, to odkupujemy sieć na takich warunkach, że to praktycznie my dostajemy dotację."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gwarek.com.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :