Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-02-22   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-02-22
Miasteczko Śląskie będzie ogrzewane ciepłem z huty
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Władze Miasteczka Śląskiego wraz firmą Veolia Południe planują wykorzystać do ogrzewania miasta ciepło odpadowe produkowane przez hutę cynku. Ponadto rozbudowana zostanie miejska sieć ciepłownicza. Dzięki tym projektom w Miasteczku Śląskim ma się poprawić jakość powietrza.

Obecnie całe ciepło odpadowe produkowane w hucie cynku w Miasteczku Śląskim emitowane jest do atmosfery. W przyszłości zostanie ono jednak wykorzystane do ogrzewania domów mieszkańców. Dzięki rozbudowie infrastruktury sieciowej w Systemie Ciepłowniczym Miasteczka Śląskiego, która eksploatowana jest przez Veolię Południe, 415 budynków będzie mogło zrezygnować z ogrzewania domów kotłami węglowymi, które przyczyniają się do powstania smogu.

Łączna długość sieci powstałej w wyniku realizacji projektu wyniesie 23 km, czyli tyle, ile wynosi odległość z Miasteczka Śląskiego do Bytomia. Przyłączone zostaną obiekty o łącznej zamówionej mocy cieplnej wynoszącej 4,5 MW. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 21 milionów złotych netto. Program zostanie dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach kwotą 16 mln zł.

Harmonogram prac został podzielony na trzy etapy. W pierwszym do sieci podłączonych zostanie 59 budynków z rejonu Starego Miasta i Osiedla Część I. W drugim etapie możliwość korzystania z ciepła odpadowego uzyska 86 obiektów ze Starego Miasta i Osiedla Część II. Natomiast w ostatnim etapie do sieci zostanie podłączona największa liczba budynków, gdyż będzie to 270 domów z rejonu Żyglin i Żyglinek.

W Polsce efektywność energetyczna jest mniej więcej trzy razy niższa niż w krajach Europy Zachodniej. Za przykład może posłużyć Szwecja, gdzie około 10% ciepła w sieci ciepłowniczej stanowi ciepło odpadowe z przemysłu.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :