Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-09
Komputery ogrzeją dom
Serwerownie odmienią oblicze ciepłownictwa?
Serwerownie odmienią oblicze ciepłownictwa?

Technika komputerowa błyskawicznie się rozwija. Rozwój Internetu i branży komputerowej sprawiają, że potrzebne są coraz większe serwerownie. Zgromadzone w nich komputery generują natomiast dużo ciepła. Naukowcy zaś wskazują, że jesteśmy w stanie to ciepło wykorzystać. Finowie natomiast poszli krok dalej i wykorzystują komputery jako swoistą ciepłownię.

Od kilku lat mówi się o tym, że technologia pozwala nam już wykorzystywać ciepło wytwarzane przez komputery. W 2009 r. rozpoczęto w Szwajcarii w Zurychu pierwsze testy na dużą skalę mające pokazać jak pozyskiwać ciepło z komputerów. Projekt ten nazwano Aquasar i realizował go IBM. Większość komputerów jest chłodzona powietrzem. W projekcie Aquasar wykorzystano do chłodzenia wodę, która jest dużo efektywniejsza przy chłodzeniu procesora komputerowego. Woda przepływa cieniutkimi rurkami o przekroju rzędu dziesiątych części milimetra, zapewniając chłodzenie procesorów i innych części Aquasara. Komputer podgrzewa wodę do temperatury 65 st. C. Ta z kolei trafia do sieci ciepłowniczej, która zasila 60 budynków Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego w Zurychu. Zastosowanie tej technologii pozwoliło zmniejszyć zapotrzebowanie komputera na energię o 40 proc.

Inne pomysły rozważają Amerykanie. Przykładowo inżynierowie Google zaproponowali by serwerownie umieszczać na barkach morskich, a do chłodzenia komputerów wykorzystywać wodę z morza. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Wirginii (USW) w USA zaproponowali by serwerownie umieszczać w piwnicach apartamentowców i biurowców. Wytwarzane przez komputery ciepło miałoby natomiast być wykorzystywane przez te budynki. Według inżynierów z USW, do ogrzania przeciętnego amerykańskiego domu jednorodzinnego wystarczy serwerownia, na którą składa się 110 płyt głównych.

Krok dalej postanowili pójść Finowie. W fińskim Espoo koło Helsinek, firma informatyczna Tieto rozbudowuje swoją serwerownię. We współpracy z koncernem Fortum zostanie ona podłączona do sieci ciepłowniczej miasta. Ciepło generowane przez komputery nie będzie więc marnowane. Projekt ma pochłonąć 10 mln euro, a ilość pozyskiwanej dzięki serwerom energii cieplnej ma wynosić 30 GWh rocznie. Wystarczy to na ogrzanie 1500 domów.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cospp.com/ zdnet.com/ ibm.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także