
Komisja Europejska przyjęła wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych technologii pomp ciepła. Komisja przyjęła również zasady szacowania wartości współczynnika SPF.
Komisja Europejska zdecydowała, że przy sprawności produkcji energii ustalonej na poziomie 45,5% minimalna wartość SPF (ang. Seasonal Performance Factor) dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną musi wynosić 2,5. W przeciwnym wypadku energia z pompy ciepła nie zostanie uznana za energię odnawialną zgodnie z Dyrektywą 2009/28/WE. Zdaniem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC), stanowisko KE oznacza, iż niemal wszystkie dostępne na polskim rynku pompy ciepła traktowane będą jako odnawialne źródła energii, łącznie z pompami ciepła wykorzystującymi powietrze jako dolne źródło ciepła. KE określiła również domyślne wartości szacunkowego przeciętnego współczynnika wydajności sezonowej oraz równoważnych godzin pracy z pełnym obciążeniem dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną. Komisja zastrzegła przy tym, że „Pompy ciepła, które nie wykorzystują energii elektrycznej, wykorzystujące paliwa płynne lub gazowe do zasilania sprężarki lub cieplny proces ad/absorpcji (napędzany poprzez spalanie paliwa płynnego lub gazowego, energię geotermalną/solarną lub ciepło odpadowe), dostarczają energię odnawialną, jeżeli „sezonowe zużycie energii pierwotnej w trybie aktywnym netto" (SPERnet) wynosi 115 % lub jest większy niż ta wartość". Komisja uwzględniła przy tym różne czynniki klimatyczne przyjmując podział na trzy rodzaje klimatu: ciepły, umiarkowany i chłodny. Polska została zaliczona do klimatu chłodnego odpowiadającego temperaturom charakterystycznym dla Helsinek.
KE zaleca także by państwa członkowskie powinny zbadały „(...) w szczególności w odniesieniu do powietrznych pomp ciepła, jak duży udział w mocy już zainstalowanych pomp ciepła mają urządzenia o wartości SPF większej od sprawności minimalnej". Decyzję Komisji chwali PORTPC. - Jest to niewątpliwie duża szansa dla rozwoju rynku oraz dla wzrostu ogólnej świadomości w społeczeństwie w zakresie technologii pomp ciepła jako atrakcyjnej pod względem ekonomicznym i ekologicznym alternatywy dla konwencjonalnych źródeł energii - czytamy w stanowisku polskiej organizacji.
Pełna treść decyzji KE ustanawiającej wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych technologii pomp ciepła na podstawie art. 5 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE znajduje się pod poniższym linkiem:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:062:0027:0035:PL:PDF
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- portpc.pl/ publications.europa.eu

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
Freon
To jest dowód wprost na nieuctwo i kompletny brak wiedzy urzędników unijnych. Indolencja przewyższająca Himalaje. Biurokraci niedouczeni z UE doprowadzą do upadku całą unię.
Ekspert OZE
Jest to kolejny przekręt, aby duże koncerny zarobiły krocie na czymś, co nie wytwarza energii, a ją pobiera. Źródła odnawialne wykorzystują słońce, wiatr lub wodę i w ten sposób same generują energię. Niech mi ktoś pokaże pompę ciepła, która wytworzy energię!!! Pompa ciepła jedynie podnosi sprawność pewnego procesu przetwarzania energii. Niestety jak widać piękną teorię można dorobić do wszystkiego. Czego można się było spodziewać po urzędnikach, którzy dla zysków pewnych grup, pod ich naciskiem, uznali np. ślimaka za rybę. To kolejna porażka dla energetyki odnawialnej, bo środki zamiast pójść na wytwarzanie energii pójdą znowu do złodziejskich koncernów na urządzenia, które przyczynią się do dalszego wzrostu zapotrzebowania na deficytową już energię!