
Po wewnętrznych dyskusjach Komisja Europejska zaproponowała 40%-owy cel redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030. Do 27% ma także zwiększyć się udział energii ze źródeł odnawialnych.
Cel został wyznaczony dla Unii jako całości, a nie poszczególnych państw. Nie będzie jednak przekładany na krajowe cele za pomocą legislacji UE, dzięki czemu państwa członkowskie będą miały swobodę w zakresie transformacji systemu energetycznego i możliwość dostosowania jej do własnej sytuacji.
KE wezwała Parlament Europejski oraz kraje Unii, aby przyjęły jej propozycje do końca 2014 roku. UE będzie mogła wtedy zadeklarować 40%-ową redukcję emisji CO2 do 2030 roku na początku roku 2015, czyli przed międzynarodowymi negocjacjami ws. globalnej umowy klimatycznej.
"Działania na rzecz ochrony klimatu - mówi przewodniczący KE Jose Barroso - są kluczowe dla przyszłości naszej planety, podczas gdy rzeczywista europejska polityka energetyczna jest kluczowa dla naszej konkurencyjności. Ambitny 40-proc. cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. jest najbardziej efektywnym kosztowo krokiem milowym na naszej ścieżce do niskowęglowej gospodarki, a 27%-owy cel dla energii odnawialnej jest ważnym sygnałem dającym pewność inwestorom, pobudzającym "zielone" miejsca pracy i wspierającym nasze bezpieczeństwo dostaw energii."
KE zaproponowała także zmiany w unijnym systemie handlu emisjami (ETS), w którym ceny pozwoleń do emisji CO2 spadły ostatnio do rekordowo niskiego poziomu. Od 2021 roku miała by powstać "rezerwa stabilizacyjna" pozwoleń. Ponadto po 2020 roku ma się zwiększyć redukcja liczby pozwoleń na emisję z 1,74% proc. do 2,2%. Według Komisji sektory znajdujące się poza ETS (m.in. transport) powinny zredukować emisje o 30 proc. poniżej poziomu z 2005 roku. Jak zaznacza wysiłek ten powinien "być podzielony równo" między krajami UE.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Dlaczego BIAŁE?
Certyfikaty – ma się rozumieć. Nie chcę straszyć unijnymi regulacjami, ale muszę przyznać, że to dzięki nim nasze wieloletnie werbalne poparcie...
-