
Zdaniem Piotra Woźniaka, Głównego Geologa Kraju wiercenia geotermalne są droższe i bardziej ryzykowne od poszukiwań gazu łupkowego. Dodatkowo wyniki takich wierceń w Polsce nie są zachęcające choć istnieją miejsca gdzie geotermia dobrze się rozwija.
W Polsce eksploatuje się źródła geotermalne (głównie do celów ciepłowniczych) w dziewięciu miejscach. Najbardziej geotermia rozwinęła się na Podhalu. Piotr Woźniak uważa jednak, że to za mało. Zauważa on, że dwa lata temu Ministerstwo Środowiska uruchomiło program wsparcia dla poszukiwań źródeł geotermalnych o nazwie „Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych". W ramach programu dofinansowanie do poszukiwań może wynieść od 50 do 70 proc. kosztów. Nabory wniosków o dofinansowanie prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory łączna kwota dotacji wniosków ocenionych pozytywnie pod względem formalnym wyniosła ponad 35mln zł. Całkowity koszt programu do 2016 r. ma natomiast wynieść ok. 100 mln zł.
Koszt jednego wiercenia w poszukiwaniu wód geotermalnych do głębokości od dwóch do trzech kilometrów waha się od kilkunastu do nawet 30 milionów złotych. Wszystko zależy od struktury geologicznej terenu, na którym prowadzone są poszukiwania. Dla porównania, uśredniony koszt jednego odwiertu dla gazu łupkowego to według Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ok. 15 mln USD. Tutaj również wszystko zależy od struktury geologicznej terenu i głębokości na jakiej znajdują się złoża gazu.
Mimo opisanej formy wsparcia dla geotermii liczba udanych wierceń nie jest zdaniem Piotra Woźniaka satysfakcjonująca. - Wyniki wierceń nie są zbyt zachęcające. Niektóre są niesłychanie interesujące, ale jest ich zdecydowana mniejszość – stwierdził on w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. Na terenie Polski przeważają wody geotermalne o temperaturze do 80 st. C. Sprawia to, że można je wykorzystać głównie w ciepłownictwie i w celach rekreacyjnych. Dodatkowo zdaniem Głównego Geologa Kraju, ceny ciepła ze źródeł geotermalnych i z konwencjonalnych są porównywalne.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl/ forbes.pl/ mos.gov.pl/gazlupkowy.pl/ nfosigw.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-