Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-03-10 | Ostatnia aktualizacja: 2010-03-10
GE podpisało porozumienie z PGE S.A. w sprawie budowy polskich elektrowni jądrowych

GE podpisało porozumienie z PGE S.A. w sprawie budowy polskich elektrowni jądrowych
Rząd planuje budowę dwóch obiektów, które wspomogą dywersyfikację produkcji energii. Dziś Polska energetyka polega przede wszystkim na technologiach węglowych, które stanowią ponad 90% rynku.
„Przygotowując się do budowy pierwszych w Polsce elektrowni nuklearnych, jesteśmy zadowoleni, że GE Hitachi Nuclear Energy oferuje nam swoje doświadczenie.” powiedział Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE. „Skupiamy się na wyborze technologii, która odpowiada naszym priorytetom ekonomicznym i technicznym.”
W ramach podpisanego porozumienia GEH pomoże PGE zbadać wykonalność budowy do czterech reaktorów opartych na jednym z rozwiązań GEH: 1350-megawatowym ABWR lub 1520-megawatowym ESBWR.
Polski rząd zaaprobował w styczniu 2009 nową strategię energetyczną, mówiącą między innymi o jednej lub dwóch elektrowniach jądrowych, które mają zostać zbudowane przez PGE, a pierwsza z nich ma zostać oddana do roku 2020. Czteroetapowy plan obejmuje prace legislacyjne w 2010 r., ustalenia dotyczące lokalizacji, technologii i budowy w latach 2011-2013, plany techniczne – 2014-15 oraz etap budowy w latach 2016-2020.
Nie pierwszy raz polski rząd podejmuje program budowy cywilnej elektrowni nuklearnej. W Żarnowcu na północy kraju w latach ’80 XX w. w trakcie budowy były cztery radzieckie jednostki typu VVER-440. Projekt został anulowany w roku 1990, a komponenty obiektu sprzedano, ale lokalizacja jest jednym z kandydatów do budowy nowej elektrowni.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nuclear Engineering International

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Instalacja mokrego odsiarczania spalin w EL Rybnik
Rozmowa z Antonim Korusem - kierownikiem projektu budowy IMOS w Elektrowni „Rybnik” SA 14 sierpnia br. nastąpiło oddanie do eksploatacji...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl