Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-03-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-03-10
GE podpisało porozumienie z PGE S.A. w sprawie budowy polskich elektrowni jądrowych
GE podpisało porozumienie z PGE S.A. w sprawie budowy polskich elektrowni jądrowych
GE podpisało porozumienie z PGE S.A. w sprawie budowy polskich elektrowni jądrowych
8 marca koncern GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) i Polska Grupa Energetyczna S.A., największa firma na polskim rynku energetyki, podpisały umowę o współpracy przy budowie komercyjnych elektrowni energetycznych na terenie Polski.

Rząd planuje budowę dwóch obiektów, które wspomogą dywersyfikację produkcji energii. Dziś Polska energetyka polega przede wszystkim na technologiach węglowych, które stanowią ponad 90% rynku.

„Przygotowując się do budowy pierwszych w Polsce elektrowni nuklearnych, jesteśmy zadowoleni, że GE Hitachi Nuclear Energy oferuje nam swoje doświadczenie.” powiedział Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE. „Skupiamy się na wyborze technologii, która odpowiada naszym priorytetom ekonomicznym i technicznym.”

W ramach podpisanego porozumienia GEH pomoże PGE zbadać wykonalność budowy do czterech reaktorów opartych na jednym z rozwiązań GEH: 1350-megawatowym ABWR lub 1520-megawatowym ESBWR.

Polski rząd zaaprobował w styczniu 2009 nową strategię energetyczną, mówiącą między innymi o jednej lub dwóch elektrowniach jądrowych, które mają zostać zbudowane przez PGE, a pierwsza z nich ma zostać oddana do roku 2020. Czteroetapowy plan obejmuje prace legislacyjne w 2010 r., ustalenia dotyczące lokalizacji, technologii i budowy w latach 2011-2013, plany techniczne – 2014-15 oraz etap budowy w latach 2016-2020.

Nie pierwszy raz polski rząd podejmuje program budowy cywilnej elektrowni nuklearnej. W Żarnowcu na północy kraju w latach ’80 XX w. w trakcie budowy były cztery radzieckie jednostki typu VVER-440. Projekt został anulowany w roku 1990, a komponenty obiektu sprzedano, ale lokalizacja jest jednym z kandydatów do budowy nowej elektrowni.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Nuclear Engineering International
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także