Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-02-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-02-08
Francja, Japonia i USA podpisały porozumienie w sprawie prac nad reaktorem IV generacji
Francja, Japonia i USA podpisały porozumienie w sprawie prac nad reaktorem IV generacji
Francja, Japonia i USA podpisały porozumienie w sprawie prac nad reaktorem IV generacji
Według potwierdzonych przez ministerstwa informacji Francji, Japonii i Stanów Zjednoczonych, kraje te podpisały 1 lutego bieżącego roku umowę współpracy dotyczącą prac nad prototypem reaktora jądrowego tzw. „czwartej generacji”. Badania dotyczą przede wszystkim polepszenia standardów bezpieczeństwa użytkowania reaktorów chłodzonych sodem. Reaktory tego typu są wydajniejsze paliwowo ale by mogły bezpiecznie pracować wymagają udoskonalenia.

Reaktory jądrowe chłodzone sodem produkują więcej energii w przeliczeniu na jednostkę paliwa jądrowego niż reaktory, które są obecnie w użyciu. Podczas konstrukcji pierwszych prototypów reaktorów chłodzonych sodem napotkano wiele problemów. Ciekły sód wykorzystywany jako czynnik chłodzący szybko się ulatnia i jest bardzo łatwo palny w przypadku kontaktu z powietrzem, ponadto eksploduje przy zetknięciu z wodą.

Po wielu awariach tego typu reaktorów podjęto decyzje o sukcesywnym wycofywaniu ich z użytkowania. W 1997 roku Francja zamknęła chłodzony sodem reaktor Superphenix (zlokalizowany w Creys-Malville 50 km na wschód od Lyonu) a wybudowany wcześniej reaktor Phoenix jest przewidziany do zamknięcia w roku 2009.

Podobnie Japończycy unieruchomili jeden ze swoich reaktorów Monju po pożarze jaki miał miejsce w 1995 roku.

„Prowadzone prace są na dobrej drodze do rozwiązania problemów z reaktorami chłodzonymi sodem a celem badań jest uzyskanie tak dużego zakresu bezpieczeństwa jak w przypadku reaktorów III generacji – powiedział w wywiadzie dla Francuskiej Agencji Prasowej Sunil Felix, rzecznik z France Atomic Energy Commision (AEC).

Jak podaje AEC porozumienie podpisane dodatkowo przez Japońską Agencję Atomową i Amerykański Departament ds. Energii ma na celu „uniknięcie powielania tych samych badań w rozwoju technologicznym” przez adoptowanie wspólnymi siłami konstruowanych prototypów.

Wspólny wysiłek ma na celu uzyskanie podstawowych standardów bezpieczeństwa pracy reaktorów i obniżenie ich kosztów. Reaktory „czwartej generacji” jak twierdzi Suncil Felix „uczynią to możliwym przez zredukowanie produkcji radioaktywnych odpadów oraz opracowanie z nich nowych wkładów paliwowych”. Ze względu na specyfikę technologii potencjalną korzyścią z jeje zastosowania jest ograniczenie wykorzystania plutonu do innych celów niż zasilanie reaktora.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
www.energy-daily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także