Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-02-08 | Ostatnia aktualizacja: 2008-02-08
Francja, Japonia i USA podpisały porozumienie w sprawie prac nad reaktorem IV generacji

Francja, Japonia i USA podpisały porozumienie w sprawie prac nad reaktorem IV generacji
Reaktory jądrowe chłodzone sodem produkują więcej energii w przeliczeniu na jednostkę paliwa jądrowego niż reaktory, które są obecnie w użyciu. Podczas konstrukcji pierwszych prototypów reaktorów chłodzonych sodem napotkano wiele problemów. Ciekły sód wykorzystywany jako czynnik chłodzący szybko się ulatnia i jest bardzo łatwo palny w przypadku kontaktu z powietrzem, ponadto eksploduje przy zetknięciu z wodą.
Po wielu awariach tego typu reaktorów podjęto decyzje o sukcesywnym wycofywaniu ich z użytkowania. W 1997 roku Francja zamknęła chłodzony sodem reaktor Superphenix (zlokalizowany w Creys-Malville 50 km na wschód od Lyonu) a wybudowany wcześniej reaktor Phoenix jest przewidziany do zamknięcia w roku 2009.
Podobnie Japończycy unieruchomili jeden ze swoich reaktorów Monju po pożarze jaki miał miejsce w 1995 roku.
„Prowadzone prace są na dobrej drodze do rozwiązania problemów z reaktorami chłodzonymi sodem a celem badań jest uzyskanie tak dużego zakresu bezpieczeństwa jak w przypadku reaktorów III generacji – powiedział w wywiadzie dla Francuskiej Agencji Prasowej Sunil Felix, rzecznik z France Atomic Energy Commision (AEC).
Jak podaje AEC porozumienie podpisane dodatkowo przez Japońską Agencję Atomową i Amerykański Departament ds. Energii ma na celu „uniknięcie powielania tych samych badań w rozwoju technologicznym” przez adoptowanie wspólnymi siłami konstruowanych prototypów.
Wspólny wysiłek ma na celu uzyskanie podstawowych standardów bezpieczeństwa pracy reaktorów i obniżenie ich kosztów. Reaktory „czwartej generacji” jak twierdzi Suncil Felix „uczynią to możliwym przez zredukowanie produkcji radioaktywnych odpadów oraz opracowanie z nich nowych wkładów paliwowych”. Ze względu na specyfikę technologii potencjalną korzyścią z jeje zastosowania jest ograniczenie wykorzystania plutonu do innych celów niż zasilanie reaktora.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.energy-daily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-
-