Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-27
Forum Energii: ciepłownictwu w Polsce grozi "spirala śmierci"
Ciepłownictwo musi się modernizować m.in. z powodu zaostrzanych norm emisji
Ciepłownictwo musi się modernizować m.in. z powodu zaostrzanych norm emisji

Forum Energii przygotowało raport "Ostatni dzwonek dla ciepłownictwa w Polsce", w którym wzywa sektor ciepłowniczy do modernizacji. Autorzy podkreślają, że zgodnie z Dyrektywą MCP wszystkie źródła o mocy powyżej 1 MW będą zobowiązane do bardzo głębokiego obniżenia emisji do roku 2030.

"Ciepłownictwo w Polsce pilnie wymaga modernizacji - pisze we wstępie do raportu dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii. W perspektywie kolejnych 10 lat funkcjonowanie systemów ciepłowniczych będzie zagrożone. Powodem są wieloletnie zaniechania i brak ograniczania oddziaływania sektora na środowisko. Dotychczas kolejne derogacje unijnych przepisów pozwalały odsuwać w czasie podejmowanie trudnych decyzji. Terminy jednak płyną. Niedostosowanie do europejskich przepisów ograniczy możliwości pozyskiwania finansowania."

Wymieniona w raporcie lista przyczyn możliwego wzrostu cen ciepła z systemów ciepłowniczych, które zwiększają ryzyko utraty odbiorców przez przedsiębiorstwa ciepłownicze, obejmuje m.in. wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2, postępy w termomodernizacji budynków (spadek popytu na ciepło, wzrost jednostkowych kosztów produkcji), koszty ograniczania emisji innych niż CO2 (źródła o mocy powyżej 1 MW zobowiązane do dużego obniżenia poziomu emisji pyłów, SO2, NOx do roku 2030), a także trudności w pozyskaniu odbiorców w segmencie nowo budowanych obiektów.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w wielu przypadkach ciepło z sieci miejskiej nie będzie atrakcyjną opcją dla deweloperów. Wynika to z przepisów dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, która w przypadku ciepła sieciowego z węgla nakłada na inwestora obowiązek podniesienia standardu energetycznego budynku (czyli zmniejszenia jego energochłonności lub dodania odnawialnego źródła energii). Może się okazać, że indywidualny kocioł na gaz lub pelet będzie dla inwestora tańszy niż sieć ciepłownicza.

"Sprostanie regulacjom unijnym - czytamy w raporcie - i wynikająca z tego nieunikniona modernizacja stanowią wyzwanie dla decydentów i sektora ciepłownictwa. Jeśli kluczowe decyzje nie zostaną podjęte dzisiaj, a w najbliższych latach nie zostaną uruchomione odpowiednie instrumenty finansowe, jeśli nie zmieni się długofalowa polityka taryfowa, to ciepłownictwo wpadnie w "spiralę śmierci" w roku 2030, kiedy upłyną okresy przejściowe dla obiektów od 5 do 50 MW, a źródła od 1 do 5 MW będą musiały spełnić surowe standardy emisyjne zawarte w dyrektywie o średnich obiektach spalania."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
interia.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :