
Fortum oddał do użytku w miejscowości Järvenpää elektrociepłownię opalaną biomasą. Natomiast w Espoo podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia pierwszej w Finlandii otwartej sieci ciepłowniczej.
Fortum chwali się przed polskimi odbiorcami swoimi inwestycjami w rodzimym kraju czyli Finlandii. Koncern niedawno oddał do użytku elektrociepłownia w Järvenpää (40 km. na północ od Helsinek). Produkuje ona energię cieplną dla ok. 34 000 mieszkańców miejscowości Tuusula i Järvenpää oraz energię elektryczną, która trafia do krajowej sieci energetycznej. Elektrociepłownia ma produkować rocznie ok. 280 GWh energii cieplnej oraz ok. 130 GWh energii elektrycznej. - Jednym z filarów strategii Fortum jest produkcja energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu. Jest to wysoce wydajna energetycznie forma produkcji, wiążąca się z niskim poziomem emisji. Warto dodać, że Fortum wykorzystuje najwięcej biomasy do produkcji energii w regionie bałtyckim – mówił Markus Rauramo, mówi dyrektor finansowy Fortumu.
Zakład w Järvenpää wykorzystuje wyłącznie biomasę. Są to przede wszystkim resztki i odpady z lokalnego przemysłu leśnego, takie jak trociny i kora drzewna. Jeśli zajdzie taka potrzeba, elektrociepłownia będzie mogła spalać również torf i gaz ziemny. Budowa tego obiektu kosztowała ponad 80 mln euro.
Kolejną rzeczą, którą chwali się fiński Fortum jest otwarta sieć ciepłownicza w Espoo (tuż obok Helsinek). Pozwoli ona tamtejszemu szpitalowi stać się odbiorcą i producentem ciepła jednocześnie. Szpital będzie mógł kupować ciepło z miejskiej sieci oraz sprzedawać wytworzone u siebie ciepło odpadowe, które za pośrednictwem sieci trafi do innych odbiorców. - Szacuje się, że możliwe do wykorzystania ciepło odpadowe to 10% całego zapotrzebowania na ciepło w Espoo – wyjaśnia Fortum. Koncern wskazuje, że również centra handlowe, zakłady przemysłowe czy budynki generują ciepło, które nie jest wykorzystywane. Często dotychczasowi odbiorcy energii posiadają mikroinstalacje pozwalające im na produkcję energii czy odzyskiwanie ciepła odpadowego. To zaś powoduje powstanie u nich nadwyżek ciepła, których nie są w stanie spożytkować. - Przedsięwzięcie w Espoo to pierwszy krok w Finlandii w kierunku otwarcia sieci ciepłowniczych i umożliwienia tym podmiotom sprzedaży nadwyżek ciepła – wskazuje fiński koncern.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- fortum.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-