Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-04-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-04-30
Fortum podsumowuje prace przy budowie elektrociepłowni w Zabrzu
Prace w Zabrzu ruszyły już pełną parą
Prace w Zabrzu ruszyły już pełną parą

W 2018 roku na terenie Elektrociepłowni Zabrze ma powstać zupełnie nowy, jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie. Wart 200 mln euro projekt obejmuję zarówno budowę całkiem nowych obiektów oraz modernizację historycznej części EC Zabrze. Prace już się rozpoczęły.

"Stale inwestujemy w modernizację historycznej Elektrociepłowni Zabrze - mówi Andrzej Bąk, kierownik Elektrociepłowni Zabrze - aby zapewnić mieszkańcom bezpieczne dostawy ciepła. Upływu czasu nie da się jednak oszukać, jesienią ze względu na regulacje środowiskowe wyłączyliśmy dwa wysłużone kotły działające od lat 50. ubiegłego wieku. W ich miejsce wybudowaliśmy nowy kocioł WR-40, który już zasila miejską sieć ciepłowniczą."

Na prace modernizacyjne Fortum planuje wydać jeszcze w tym roku około 5,5 mln zł. Obejmą one budowę nowego przyłączenia bocznicy kolejowej, a także modernizację podturbinowego wymiennika ciepła. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo dostaw paliwa do zakładu, a także pewność dostaw ciepła do mieszkańców.

W kwietniu podpisany został list intencyjny z firmą Budimex, który jest wstępem do właściwiej umowy na roboty budowlane o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. W jej ramach wykonawca będzie miał za zadanie między innymi przygotowanie fundamentu pod budynek kotła, łącznie z żelbetową konstrukcją głównej klatki schodowej, czyli tak zwanego „pylonu" oraz realizację prac fundamentowych pod główną galerię podawania paliwa. Kontraktor będzie również odpowiedzialny za roboty budowlane pod instalację oczyszczania spalin, a także wybudowanie budynku maszynowni i budynku elektrycznego z nastawnią EC.

Nowa elektrociepłownia w większości ma znajdować się na terenie dzisiejszej EC Zabrze. Usytuowana będzie jednak w głębi, za historycznymi budynkami, które oczywiście pozostaną w nienaruszonym stanie. Poza Zabrzem inwestycja obejmuje również budowę kotłów w Bytomiu i ciepłociągu łączącego oba miasta. Nowy zakład ma być jednym z nowocześniejszych w Europie. Przystosowany będzie do spalania zarówno węgla, jak i biomasy oraz RDF, czyli paliwa ze specjalnie przetworzonych i przygotowanych odpadów. Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić będzie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
dziennikzachodni.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także