
ENERGA Elektrownie Ostrołęka S.A. ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę źródła ciepła w elektrowni „B". W tym celu ma zostać przebudowana turbina 13K200.
Energa postanowiła przebudować jedną z turbin w Elektrowni Ostrołęka „B". Tak powstałe źródło ciepła ma zostać następnie połączone z istniejącą infrastrukturą ciepłowniczą. W ogłoszeniu przetargowym czytamy, że przewidywane prace obejmują m.in.:
„1. Uciepłownienie turbin 13K200 poprzez pobór pary:
• z przelotni SP-NP dla potrzeb ciepłownictwa,
• z upustów dla potrzeb technologicznych odbiorców zewnętrznych.
2. Zabudowa podstawowych wymienników ciepłowniczych przy każdej turbinie, pracujących równolegle w zależności od zapotrzebowania.
3. Zabudowa szczytowego wymiennika ciepła i pompowni wody sieciowej.
4. Zabudowa kotłowni - dwa rezerwowo - rozruchowe kotły olejowe z gospodarką olejową.
5. Zabudowa akumulatora ciepła (...)"
Oferty na realizację tej inwestycji można składać do 18 czerwca. Energa oczekuje, że modernizacja zostanie zakończona w ciągu 89 tygodni od momentu podpisania umowy ze zwycięzcą przetargu.
Zespół Elektrowni Ostrołęka składa się z dwóch zakładów – Ostrołęka „A" oraz Ostrołęka „B". Jednostka „A" jest elektrociepłownią produkującą energię w kogeneracji. „(...) dostarcza energię cieplną odbiorcom przemysłowym i komunalnym z Ostrołęki. Może wyprodukować maksymalnie 456,1 MW mocy cieplnej oraz 75 MW mocy elektrycznej. Elektrociepłownia dysponuje czterema turbozespołami współpracującymi z pięcioma kotłami energetycznymi" - czytamy na stronie internetowej Energi. Zakład „B" jest jedyną jednostką systemową w północno-wschodniej Polsce, która zapewnia bezpieczne poziomy napięcia w regionie. Ostrołęka „B" dysponuje trzema blokami energetycznymi o mocy elektrycznej odpowiednio 221 MW, 200 MW oraz 226 MW.
W Ostrołęce Energa planuje budowę jednostki „C" o mocy elektrycznej brutto 850-1000 MW. Wartość inwestycji to niemal 5 mln euro. Do 18 maja, kiedy upłynął termin składania wstępnych ofert, zgłosiło się czterech chętnych. Są to konsorcja:
- Rafako, PGB i Mostostal Warszawa,
- Hitachi Power Europe i Polimex-Mostostal,
- Alstom Power,
- Shanghai Electric Company Group Limited.
Oddanie do użytku elektrowni Ostrołęka „C" planowane jest na przełom roku 2016 i 2017.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zeo.pl/ elektrowniaostroleka.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Kogeneracja wysokosprawna
24 lutego 2007 r. weszły w życie zmiany w Ustawie Prawo Energetyczne [2] , które dostosowały polskie prawodawstwo do wymogów Dyrektywy...
-
-
-