Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-07-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-07-13
Elektrownia atomowa zapewni ciepło w mieszkaniu?
Elektrownia atomowa zapewni ciepło w mieszkaniu?

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych są zdania, że elektrownie atomowe będą mogły zasilać sieci ciepłownicze. Nad odpowiednią technologią, która to umożliwi pracują już między innymi Amerykanie, Francuzi, Koreańczycy i Rosjanie.

Naukowcy są zdania, że do zapewnienia ciepła zakładom przemysłowym i domom będzie można wykorzystać reaktory modułowe (ang. Small Modular Reactors – SMR). Będą one dostarczały ciepło przy okazji produkcji energii elektrycznej. "Prąd elektryczny jest stosunkowo łatwo dziś wytworzyć. Mamy dużo technologii do wyboru, natomiast zastąpić węgiel, gaz czy ropę, jeżeli chodzi o dostarczanie ciepła, jest bardzo trudno. Reaktory SMR mogą być wykorzystane także np. do ogrzewania mieszkań, dostarczając ciepło do miejskich sieci ciepłowniczych" – wyjaśniał w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prof. Grzegorz Wrochna. Profesor jest zdania, że elektrociepłownie węglowe mogłyby zostać zastąpione przez małe siłownie jądrowe. Niezbędne byłyby do tego właśnie reaktory SMR.

Małe reaktory modułowe nie byłyby konkurencją dla dużych jednostek z elektrowni atomowych gdyż stanowią one inny segment rynku. Jednostki SMR miały by być przeznaczone do zaspokojenia potrzeb energetycznych dużych zakładów przemysłowych czy pojedynczych miast. Prace nad opracowaniem odpowiedniej technologii trwają już od lat 50-tych. Dlaczego przełom w rozwoju SMR miałby nastąpić teraz? Zdaniem prof Wrochna, prace nad reaktorami modułowymi zbliżają się do końca gdyż rząd amerykański zdecydował się dofinansować prace nad nimi, a prototypowe modele są już dopracowywane.

Pojawienie się na rynku reaktorów SMR wymusi na agencjach i instytucjach nadzorujących energetykę jądrową, opracowanie nowych procedur. Najbardziej zaawansowani w swoich badaniach są Amerykanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsze licencje na produkcję reaktorów modułowych zostaną w USA wydane w 2017 r, a wciągu trzech następnych lat ruszy ich produkcja.

Krytycy koncepcji jednostek SMR wskazują na główny problem, który nie zostaje rozwiązany - odpady radioaktywne. Będzie trzeba znaleźć miejsca na ich składowanie, a koszty rekultywacji są wysokie. Dodatkowo każdy taki obiekt będzie musiał być szczególnie zabezpieczony by materiały radioaktywne nie dostały się w niepowołane ręce.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
newseria.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także