
Nowy blok energetyczny PKN Orlen we Włocławku ma zostać oddany do użytku najpóźniej w drugim kwartale 2016 r. 13 stycznia miały już jednak miejsce pierwsze testowe dostawy prądu, z których wynika, że obiekt pomyślnie przeszedł synchronizację z siecią elektroenergetyczną.
"Dzisiejsze testy stanowią jedną z ostatnich faz przygotowania do uruchomienia bloku PKN Orlen o mocy 463 MWe - mówi Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen. Liczymy, że po przeprowadzeniu finalnej fazy, czyli kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych, odbiór inwestycji nastąpi w połowie roku."
Kolejne etapy rozruchu włocławskiego bloku będą obejmowały m.in. przygotowanie i przeprowadzenie niezbędnych testów wynikających z instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej oraz prace regulacyjne i optymalizacyjne bloku.
Początkowo planowano oddanie elektrociepłowni do użytku w grudniu 2015 r. jednak termin ten odsunięto na drugi kwartał 2016 roku z powodu opóźnień związanych z pracami budowlano-montażowymi.
Elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji. Blok ma zabezpieczać dla Anwilu dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-