Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-09-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-09-20
Ekspert: w tym sezonie ogrzewanie będzie nas kosztować więcej
Podwyżkę cen węgla najbardziej odczują mieszkańcy wsi
Podwyżkę cen węgla najbardziej odczują mieszkańcy wsi

Jak przewiduje ekspert ds. energetyki z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Dawid Salamądry, w tym sezonie grzewczym polskie rodziny nieuchronnie zapłacą więcej za opał. "Podejrzewam, że węgiel nadal będzie drożeć. W 2018 roku ceny mogą być wyższe niż te, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach" - mówi.

1 września w życie weszła uchwała antysmogowa, przyjęta przez sejmik województwa śląskiego. Wprowadza ona zakaz sprzedaży mułów i flotokoncentratów, których spalanie w kotłach grzewczych jest główną przyczyną smogu w Polsce.

W efekcie węgiel drożeje, ale to nie jedyna przyczyna tego trendu. "W Polsce mamy problemy z podażą - mówi Salamądry - czyli brakiem węgla w kopalniach. Przez ostatnie lata wstrzymano wiele inwestycji. Dochodzi do sytuacji, gdy Polska Grupa Górnicza zwyczajnie nie nadąża z zaplanowaną produkcją."

W niektórych przypadkach ceny wzrosły o 30-40%, a w wielu elektrociepłowniach miejskich węgiel zdrożał o 150 złotych na tonie względem zeszłorocznego sezonu zakupowego. Szanse, że ta sytuacja się odwróci są nikłe.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego aż trzy czwarte wiejskich gospodarstw domowych w sezonie grzewczym używa węgla. Z szacunków Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla wynika, że Polacy na energię i ciepło wydają 12% budżetu domowego. Warto zaznaczyć, że średnia unijna to jedynie 6%. Podwyżki cen wpłyną, więc znacznie na finanse mieszkańców wsi. Nie odczują ich natomiast tak bardzo mieszkańcy miast, ponieważ węglem ogrzewa się tam jedynie co piąty dom.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
polskatimes.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także