
26 listopada po dwóch latach prac nastąpiło uroczyste zakończenie budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Jest to jedna z pierwszych instalacji tego typu w Polsce.
Elektrociepłownia spalać będzie odpady komunalne przywożone z gmin objętych projektem a z uzyskanej w ten sposób energii produkowane będzie ciepło i prąd dla Bydgoszczy. Rocznie jednostka będzie przetwarzać 180 tys. ton odpadów komunalnych, z czego powstanie 778 tys. GJ ciepła i 54 tys. MWh prądu.
Bydgoska elektrociepłownia zapewni wypełnienie unijnych zobowiązań w zakresie odzysku surowców i redukcji składowania odpadów na składowiskach oraz pozwoli uniknąć ewentualnych kar za niewywiązanie się ze zobowiązań wynikających z akcesji Polski do Unii Europejskiej.
„W Europie funkcjonuje i świetnie sprawdza się ponad 400 podobnych zakładów termicznego przekształcania odpadów - mówił Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura. W Szwecji instalacje działają nawet na obszarze Parków Narodowych, w Wiedniu zaś w centrum miasta. Bydgoszcz czerpiąc wzorce od doświadczonych krajów Unii Europejskiej wybudowała bezpieczny i nowoczesny zakład, spełniający surowe wymogi w zakresie ochrony środowiska. Poziom emisji będzie stale monitorowany, a informacje te udostępniane na bieżąco mieszkańcom. 30 września 2013 roku wbijaliśmy łopaty na placu budowy. Minęło 787 dni i dzisiaj mamy ogromny sukces. Każdy może go zobaczyć i dotknąć."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- globenergia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
RESTRUKTURYZACJA ELEKTROENERGETYKI: oczekiwania i fakty
Wydarzenia niedawnych miesięcy, znamienne zapaścią systemu finansowego w wymiarze globalnym i recesją gospodarczą czołowych ekonomik świata,...
-
-
-