
Tauron Ciepło podpisał z Elektrociepłownią Będzin umowę o przedłużeniu współpracy. Porozumienie zawarto na okres 10 lat.
Elektrociepłownia Będzin od wielu lat współpracuje z koncernem Tauron. Teraz obie spółki przedłużyły umowę o współpracy na lata 2016-2026. Elektrociepłownia będzie dostarczała ciepło do sieci ciepłowniczych, których operatorem jest Tauron. – Ten projekt to kolejny krok prowadzący do zabezpieczenia odpowiednich mocy wytwórczych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. W ten sposób Grupa TAURON konsekwentnie realizuje strategię biznesową i wynikający z niej plan zapewnienia dostaw energii, w tym ciepła. Długoterminowa współpraca pozwoli na rozwój rynku ciepłowniczego w regionie i przyniesie wymierne korzyści TAURON Ciepło. Zapewni spółce odpowiednią jakość i bezpieczeństwo dostaw ciepła do klientów, pozwoli na zoptymalizowanie wykorzystania infrastruktury wytwórczej i przesyłowej i da możliwość zapewnienia dostaw ciepła do nowych klientów – mówi Joanna Schmid, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia. Podobną współpracę Tauron ma z należącą do Grupy CEZ Elektrociepłownią „Elcho".
Ciepło w EC Będzin trafiać będzie do klientów Tauronu w Sosnowcu. Porozumienie pomiędzy spółkami wynika pośrednio z rezygnacji przez Tauron z rozbudowy katowickiej elektrociepłowni. – Nadrzędnym celem jest zapewnienie naszym klientom dostępu do wytworzonej w kogeneracji, efektywnej ekonomicznie i ekologicznie energii oraz ciepła. Ponadto, mając na uwadze dotychczasową współpracę pomiędzy naszymi spółkami i zbieżność celów związanych z rozwojem rynku mamy nadzieję na długoterminowe efekty wynikające ze współpracy z Elektrociepłownią Będzin. Ze swej strony przygotujemy i zabezpieczymy techniczne możliwości długoletniego odbioru ciepła od Elektrociepłownią Będzin poprzez modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej, a Elektrociepłownia Będzin zwiększy wytwarzanie i sprzedaż ciepła – mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu Tauron Ciepło.
Elektrociepłownia Będzin dysponuje obecnie osiągalną mocą elektryczną na poziomie 78 MWe oraz osiągalną mocą cieplną rzędu 381,7 MWt. - Na moc zainstalowaną w wodzie składa się moc kotłów wodnych WP-70 (81 MW), WP-120 nr 8 (139,2 MW) oraz moc wymiennika ciepłowniczego (143,9 MW - jest to moc dla pracy ciepłowniczej turbozespołu przy osiągalnej mocy w parze technologicznej na upuście technologicznym 17,6 MW). Łączna moc zainstalowana i osiągalna w wodzie wynosi 364,1 MW – czytamy na stronach internetowych tej będzińskiej spółki.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- tauron-pe.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-