Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-03-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-03-06
Dzięki nowej magistrali Słubice i Frankfurt na Odrą będą wymieniać się ciepłem
Budową połączenia pod mostem zajął się partner strony niemieckiej
Budową połączenia pod mostem zajął się partner strony niemieckiej

Zakończyła się budowa transgranicznego połączenia systemów ciepłowniczych Słubic i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą. 4 marca symbolicznie uruchomiono dostawy ciepła po obu stronach rzeki. Jest to pierwszy w Polsce i trzeci w Europie projekt połączenia systemów ciepłowniczych sąsiadujących państw.

Szczecińska Energetyka Cieplna (SEC) - SEC Słubice oraz elektrociepłownia Stadtwerke Frankfurt (Oder) zawarły 15-letnią umowę na wzajemną sprzedaż ciepła i świadczenie usług przesyłania w kwietniu 2013 r. Strony postanowiły, że roczny bilans sprzedaży będzie na poziomie ok. 57 tys. gigadżuli.

W projekt połączenia dwóch systemów cieplnych strona niemiecka zainwestowała około 2,8 mln euro, a strona polska 1,4 mln zł. Budową ciepłociągu pod mostem drogowym łączącym Słubice z Frankfurtem nad Odrą zajął się niemiecki partner projektu, natomiast SEC wykonała magistralę po polskiej stronie.

"Wzajemność dostaw ciepła pomiędzy spółkami - mówi prezes SEC Mariusz Majkut - zaplanowana jest tak, by w okresie letnim słubicki SEC dostarczał ciepło na potrzeby przygotowania ciepłej wody w obu miastach, natomiast zimą niemiecka firma dostarczy Słubicom ciepło, na które zapotrzebowanie ciągle rośnie. Dzięki tej inwestycji nie musimy ponosić kosztów na rozbudowę naszej ciepłowni, tylko ją zmodernizowaliśmy, dostosowując do nowych warunków pracy."

Z kolei niemiecka elektrociepłownia nie musi martwić się o niewykorzystywaną u siebie moc cieplną. Frankfurt Stadtwerke jest nowoczesną elektrociepłownią zlokalizowana we Frankfurcie nad Odrą, produkującą 220 tys. MWh ciepła rocznie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także