
Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie wymiany węzłów ciepłowniczych w Warszawie z pieniędzy Funduszy Szwajcarskich. Modernizacja obejmie 100 węzłów.
Dalkia Warszawa planuje w latach 2013-2016 wymienić 100 grupowych węzłów ciepłowniczych na indywidualne w 756 budynkach. Inwestycja zostanie dofinansowana z Funduszu Szwajcarskiego na co zgodziła się Komisja Europejska. W stolicy funkcjonuje ponad 500 węzłów grupowych, z czego 300 należy do Dalkii. Warszawska spółka ciepłownicza wskazuje, że zamiana 100 węzłów grupowych na indywidualne pozwoli zaoszczędzić rocznie 148.771 GJ ciepła. - Odbiorcom projekt umożliwi prowadzenie własnej, niezależnej gospodarki ciepłem w budynku oraz daje możliwości zlikwidowania nieefektywnych i niebezpiecznych w użytkowaniu piecyków gazowych poprzez zastąpienie ich bezpieczną i tańszą formą podgrzewania ciepłej wody z indywidualnego węzła cieplnego. Czyli: sprawniej, taniej i bezpieczniej – wyjaśnia Ryszard Płotnicki, Dyrektor Jednostki Realizacji Projektu, Dalkia Warszawa. Realizacja tego projektu ma zdaniem Dalkii pozwolić na zmniejszenie emisji CO2 o 15 tys. ton rocznie oraz 56 ton SO2, 28 ton NOX oraz 2 ton pyłów.
Na przełomie 2012 i 2013 r. Dalkia Warszawa zlikwidowała 8 węzłów grupowych. Jednoczenie powstało 26 węzłów indywidualnych. - Do końca 2013 roku planowana jest likwidacja kolejnych 26 węzłów grupowych oraz budowa węzłów indywidualnych w 141 budynkach oraz wykonanie ok. 6,7 km sieci ciepłowniczej preizolowanej – zapowiada spółka. Warszawa posiada największy w Unii Europejskiej miejski system ciepłowniczy o długości ponad 1740 km. Do sieci podłączonych jest zaś ponad 19 tys. budynków. Dalkia dostarcza ciepło do ok. 80 proc. budynków w stolicy. Główne źródła ciepła dla miasta należą natomiast do PGNiG Termika – EC Żerań, EC Siekierki, Ciepłownie Wola oraz Kawęczyn.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- cieplodlawarszawy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-