
10 października w Brukseli przyjęto dyrektywę o ograniczeniu emisji zanieczyszczeń przez ciepłownie osiedlowe. Będzie to oznaczać konieczność modernizacji dla wielu obiektów w Polsce.
Dyrektywa ustanawia dopuszczalne poziomy emisji określonych rodzajów zanieczyszczeń: dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu. Przepisy obejmą nowe i istniejące już tzw. średnie obiekty spalania energetycznego (o mocy od 1 do 50 MW). Są to w dużej mierze liczne ciepłownie osiedlowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, które używają np. ciepła bądź pary w procesie produkcji.
Powstające instalację będą miały dwa lata na osiągnięcie nowych standardów. Natomiast stare obiekty (o mocy cieplnej powyżej 5 MW) powinny spełniać limity od 2025 roku. Dla mniejszych instalacji (o mocy cieplnej od 1 do 5 MW), stosowanych najczęściej przez małe i średnie przedsiębiorstwa, limity mają być obowiązkowe od 2030 roku.
Zdaniem Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami liczba średnich obiektów energetycznego spalania w Polsce może wynosić ponad 3600. Obecnie podlegają już one rządowemu rozporządzeniu w sprawie standardów emisyjnych z 2011 roku, jednak unijne regulacje są znacznie surowsze.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rynekzdrowia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-