Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-11-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-11-06
Ciepłownia w Uniejowie ma nowe kotły
Ciepłownia  w Uniejowie ma nowe kotły
Ciepłownia w Uniejowie ma nowe kotły
W Uniejowie pod Łodzią powstała jedna z najbardziej ekologicznych ciepłowni w Polsce. Do już eksploatowanego źródła czystej energii cieplnej w postaci wód geotermalnych dołączyła kotłownia opalana biomasą z odpadów drzewnych.

Nowa kotłownia ma zastąpić wykorzystywane do tej pory kotły spalające gaz ziemny lub olej opałowy. Kotłownia pracuje jako dodatkowe źródło ciepła, gdy temperatura powietrza spada poniżej minus pięciu stopni Celsjusza. Temperatura gorących źródeł w Uniejowie wynosi około 70 stopni Celsjusza, co pozwala na efektywne ogrzewanie mieszkań przy temperaturach na poziomie 0 stopni Celsjusza i powyżej.

Do tej pory wody geotermalne w Uniejowie były podgrzewane za pomocą olejowej kotłowni szczytowej, której moc wynosiła 3,2 MW. Nowa kotłownia na biomasę jest wyposażona w dwie jednostki kotłowe, opalane biomasą o mocy 900 kW każda. W sezonie będzie spalać od 200 do 400 ton zrębków drzewnych. W skład kotłowni wchodzi blok geotermalny, na który składają się odwierty produkcyjny i reiniekcyjny oraz wymienniki ciepła, filtry i system tłoczenia między otworami. Dystrybucja ciepła z ciepłowni odbywa się za pomocą sieci rurociągów z preizolowanych rur stalowych o łącznej długości 10 km, wyposażonej w indywidualne urządzenia pomiarowe i zawory. Ciepłownia oraz sieć cieplna są sterowane i monitorowane przez zintegrowany system komputerowy, zmniejszający straty energii i ułatwiający pracę.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 1,9 mln zł, z czego trzy czwarte kwoty zapłacił EkoFundusz, a na resztę gmina zaciągnęła kredyt. Oprócz korzyści dla środowiska nowe kotły na biomasę powinny przynieść znaczne oszczędności miastu. Zarówno eksploatacja, jak i koszt paliwa, mają być co najmniej dwa razy tańsze niż w przypadku kotła na olej.

Ogrzewaniem ekologicznym objęte jest obecnie 65 procent miasteczka, w tym 160 domów jednorodzinnych, bloki mieszkalne, przedszkola, szkoły i urzędy. Zapewnia ono pokrycie zapotrzebowania na energię cieplną dla budynków na poziomie 1650 kW i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w ilości rocznej ok. 3753 m sześc.

Plany na przyszłość Geotermii Uniejów, która zajmuje się eksploatacją wód geotermalnych na potrzeby miasta, przewidują uruchomienie pierwszej w Polsce elektrociepłowni geohybrydowej. Wykorzystywałaby ona źródła geotermalne i biomasę nie tylko do produkcji energii cieplnej, ale również elektryczności. Projektowaniem nowej elektrociepłowni zajmują się naukowcy z Politechniki Łódzkiej.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także