
Urząd Marszałkowski Województwa Sląskiego i Tauron Ciepło zawarły umowę o przyłączeniu Stadionu Śląskiego do sieci ciepłowniczej. Dzięki temu murawa stadionu będzie podgrzewana ciepłem systemowym.
Stadion Śląski w Chorzowie jest obecnie modernizowany. Jednym z celów przebudowy jest przekształcenie go w obiekt całoroczny. Ma to między innymi zapewnić podgrzewana ciepłem systemowym murawa. Stadion zostanie również wzbogacony między innymi o pełne zadaszenie trybun i nowe oświetlenie. Po przebudowie pomieści 55 tys. widzów. Zakończenie inwestycji planowane jest natomiast na przyszły rok.
Zgodnie z umową zawartą z Tauronem, ma on przyłączyć obiekty Stadionu Śląskiego do sieci ciepłowniczej. Tauron Ciepło wykona projekty techniczne, wybuduje potrzebny odcinek sieci ciepłowniczej, a także przyłącze i stację wymienników ciepła. Gdy prace zostaną ukończone Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ma zawrzeć z koncernem umowę na dostawy ciepła nie krótszą niż na 10 lat. Zamówiona moc cieplna została ustalona na 4,7 MW rocznie. Koncern energetyczny ma zapewnić dostawy ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania stadionu, ciepłej wody, a także wentylację pomieszczeń i ciepło do podgrzania murawy boiska. Tauron Ciepło ma także zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę dla znajdującego się obok stadionu budynku administracyjno-hotelowego. Dostawy ciepła do tego budynku mają się rozpocząć już w grudniu tego roku.
Zgodnie z zaleceniami FIFA oraz UEFA stadiony znajdujące się na obszarach o niskich i średnich temperaturach powinny być wyposażone w podgrzewaną murawę co pozwala na zachowanie zielonego boiska przez cały rok. Można tutaj skorzystać z systemów wodnych bądź elektrycznych. Montując ogrzewanie wodne wpierw trzeba usunąć odpowiednią warstwę murawy z boiska. Wtedy dopiero można ułożyć na odpowiedniej głębokości rury, którymi będzie płynął niezamarzający płyn np.: glikol. Takie podgrzewanie ma zamontowany choćby Stadion Miejski w Poznaniu. Rury mają tam średnicę 25 mm i są umieszczone na głębokości 28 cm pod murawą. Ciepło dostarczane zaś jest z miejskiej sieci ciepłowniczej. Podobne rozwiązanie zostanie wykorzystane na Stadionie Śląskim.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- tauron-pe.pl/ stadionslaski.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
-