
Jak wynika z danych Eurostatu w ubiegłym roku prawie trzem milionom mieszkańców Polski brakowało pieniędzy na ogrzewanie. To jednak znacznie mniej niż 10 lat temu, kiedy problem z zapłaceniem za ciepło w zimie dotyczył 1/3 Polaków.
W 2005 roku aż 33,6% osób w naszym kraju (12,8 mln) nie było stać na odpowiednie ogrzewanie mieszkania. W ubiegłym roku było to 7,5% - o 1,5% mniej niż w roku wcześniejszym i znacznie mniej niż przed dekadą.
Przeciętne gospodarstwo domowe wydaje co miesiąc na użytkowanie mieszkania i energię 21% dochodów. Z ostatnich dostępnych danych GUS wynika, że w 2012 roku 49,1% gospodarstw domowych wykorzystywało do ogrzewania węgiel i drewno opałowe oraz jego substytuty. Blisko 10% ogrzewało domy i mieszkania gazem ziemnym; 5,4% wykorzystywało do tego celu energię elektryczną, 0,5% olej opałowy, 0,3% gaz ciekły.
Brak pieniędzy na ogrzewanie domów i mieszkań to problem ogólnoeuropejski. W ubiegłym roku w całej UE miało go średnio 9,5% gospodarstw domowych. Pod tym względem w Polsce jest lepiej niż średnio w całej wspólnocie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- radiozet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
-