Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-09-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-09-22
Branży ciepłowniczej kryzys gazowy nie straszny
W wyniku problemów z polsko-rosyjskim porozumieniem o zwiększeniu dostaw, istnieją obawy, iż tej zimy może zabraknąć w Polsce gazu. Bezpieczni mogą czuć się użytkownicy Ciepła Systemowego. Branża ciepłownicza i elektrociepłownicza zapewnia, że zgromadzone zapasy paliwa pozwolą na nieprzerwane dostawy ciepła przez całą zimę.

Takie sytuacje kryzysowe, z jakimi mają do czynienia obecnie dostawcy i odbiorcy gazu, przypominają o tym, jak ważne przy wyborze metody ogrzewania domów, budynków przemysłowych i użyteczności publicznej jest pewne źródło wytwarzania ciepła.

Węgiel podstawą
Na szczęście w Polsce podstawowym paliwem wykorzystywanym do produkcji ciepła jest nadal węgiel. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, udział wykorzystania tego surowca w 2009 roku wyniósł ponad 75 proc., a gazu ziemnego jedynie 5,5 proc. Rośnie natomiast udział ciepła uzyskiwanego w wyniku spalania biomasy (6 proc.). Popularność węgla wśród producentów ciepła wiąże się z faktem dysponowania przez nasz kraj własnymi bogatymi złożami tego paliwa. Niezależność od zewnętrznych dostawców przekłada się na dużo wyższą stabilność dostaw oraz dużo niższe wahania cen tego surowca, a co za tym idzie taryf Ciepła Systemowego.
O bezpieczeństwo cieplne tej zimy nie muszą martwić się ci administratorzy, którzy do ogrzewania zarządzanych budynków wybrali Ciepło Systemowe, wytwarzane w znakomitej większości w oparciu o węgiel. – Zgromadzone przez nas zapasy materiału opałowego są wystarczające, by zapewnić nieprzerwane dostawy ciepła przez całą tegoroczną zimę – mówi Andrzej Goździkowski, Dyrektor ds. Operacyjnych w przedsiębiorstwie Energetyka Cieplna Opolszczyzny.

W skojarzeniu efektywniej
Do 2020 roku polską energetykę i ciepłownictwo czeka wiele wyzwań związanych z realizacją przyjętego przez Unię Europejską tzw. pakietu 3x20. Obejmuje on, w stosunku do roku 1990, obniżenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, a także 20–procentowy wzrost efektywności energetycznej i produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Realizując te cele, producenci Ciepła Systemowego z powodzeniem wykorzystują już biomasę. – Polska energetyka wiąże duże nadzieje z wykorzystaniem biomasy do produkcji energii cieplnej – ocenia Jacek Szymczak, Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego. – Posiadamy w Polsce wystarczające zasoby, aby ten proces okazał się dla branży ciepłowniczej opłacalny.
Bez względu jednak na to, jakich paliw będziemy używali do produkcji ciepła, najbardziej uzasadnione ekonomicznie jest, aby powstawało ono w kogeneracji, z zastosowaniem odpowiednich technologii ograniczania zanieczyszczeń. Jest to nowoczesna metoda skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej do ogrzania wody grzewczej i użytkowej. Jedną z głównych jej zalet jest zwiększenie efektywności wykorzystania paliw nawet o 30 proc w stosunku do oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

Ciepło Systemowe to ogrzewanie i ciepła woda dla mieszkań, lokali użytkowych, obiektów handlowych i użyteczności publicznej wytwarzane w źródłach oddalonych od budynków, do których jest dostarczane siecią ciepłowniczą. To najbardziej bezpieczny, bezobsługowy i wygodny w użytkowaniu sposób ogrzewania, dostępny przez cały rok.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Ciepło Systemowe
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także