
Trzykondygnacyjny biurowiec o powierzchni 2,7 tys. m2, który powstał w Parku Technologicznym w Zakrzewie koło Poznania, będzie ogrzewany ciepłem produkowanym przez komputery. Budynek jest inwestycją Fundacji Edukacji, Innowacji i Wdrażania Nowoczesnych Technologii.
Roczny koszt konwencjonalnego ogrzewania biurowca wyniósłby ok. 60 tys. zł. Wykorzystanie ciepła wytwarzanego przez infrastrukturę informatyczną pozwoli zmniejszyć te sumę niemal do zera.
"Dla nas było oczywiste - Robert Kasprzak, członek zarządu Grupy Awbud, która zaprojektowała i wykonała budynek - że jeśli w biurowcu jest tak duża serwerownia (o mocy 250 kW i powierzchni około 150 mkw.), w której pracują urządzenia wytwarzające bardzo dużą ilość ciepła, to należy je odpowiednio przekształcić i wykorzystać. W tym celu dodatkowo zastosowaliśmy wymienniki ciepła i pompę ciepła wprowadzające odzyskaną energię cieplną do instalacji grzewczej budynku."
Kasprzak dodaje, że postępująca informatyzacja sprawi, że wkrótce we wszystkich biurowcach powstaną data centers: "Myślę, że wszystko będzie szło w kierunku takich rozwiązań, jak zastosowane w Zakrzewie. Rozmawiamy o dużo większej inwestycji i planujemy, by znajdująca się w niej serwerownia posłużyła do ogrzania akademika."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pb.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
-
Piotr.
Super pomysl.