Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-06-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-06-09
20 mln zł na ciepłownię opalaną biomasą w Białej Podlaskiej
Mat. pras.
Mat. pras.

Władze Białej Podlaskiej podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy ciepłowni opalanej biomasą. Dotacja wyniesie ponad 20 mln zł. "Budując ciepłownię, w której paliwem nie będzie węgiel, tylko zrębki drewniane, uzyskamy różnego rodzaju oszczędności" - mówi Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej

Ekologiczne spalanie biomasy będzie odbywało się w dwóch kotłach wodnych (w jednym o mocy 5 megawatów i w drugim 12-megawatowym). Dzięki specjalnej konstrukcji mają one zwiększone powierzchnie wymiany ciepła. Ich parametry mają być zgodne z istniejącymi obecnie kotłami węglowymi, co da możliwość wyprowadzenia produkowanego ciepła bezpośrednio do sieci ciepłowniczej.

Uruchomienie nowej ciepłowni spowoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 60%, dwutlenku siarki o 65%, tlenków azotu o 28%. oraz pyłów o 47%. Przetarg na jej budowę wygrała firma VAS Energy Systems International GmbH z siedzibą w Wals–Siezenheim w Austrii. Budowa ma ruszyć we wrześniu.

Oprócz budynku ciepłowni powstanie jeszcze buforowy magazyn biomasy z ruchomą podłogą, który da możliwość kilkudniowego magazynowania naturalnego paliwa. Biomasa drewniana będzie mogła być przyjmowana przez bazę przez cały rok, ponieważ dopuszczalne zawilgocenie może wynosić nawet ok. 60%. Ciepłownia ma być gotowa do grudnia przyszłego roku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
dziennikwschodni.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :