Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-20
Schneider Electric i firmy farmaceutyczne uruchamiają pionierski program dla dostawców

Celem wsparcie działań na rzecz klimatu

Schneider Electric, który w 2021 roku został uznany najbardziej zrównoważoną korporacją na świecie przez Corporate Knights, wraz z Carnstone, niezależną firmą doradczą specjalizującą się w obszarze odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju, ogłosiły projekt o nazwie Energize. Inicjatywa ma na celu zwiększenie dostępu do energii odnawialnej dla dostawców farmaceutycznych. Produkcja leków i świadczenie usług ratujących życie wymagają bowiem użycia ogromnych nakładów energii elektrycznej w ramach całego łańcucha wartości.

Energize program.jpg (1).jpg

Energize to program, w którym uczestniczy 10 globalnych firm farmaceutycznych: AstaZeneca, Biogen, GSK, Johnson&Johnson, MSD, Novartis, Novo Nordisk, Pfizer, Sanofi i Takeda. Jego celem jest zaangażowanie dostawców w działania na rzecz klimatu i dekarbonizacji farmaceutycznego łańcucha dostaw. Zrzeszone firmy podejmą starania, aby wspólnie z podwykonawcami zająć się kwestią zużycia energii i zainspirować inne sektory przemysłu do zintensyfikowania działań na rzecz dekarbonizacji.

Energize pomoże dostawcom z sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej w ograniczeniu emisji typu 2 (pośrednie emisje energetyczne) poprzez zakup zielonej energii, co z kolei zmniejszy emisje typu 3 (powstałe w całym łańcuchu wartości). Program zaprojektuje i zrealizuje Schneider Electric, a firmy farmaceutyczne będą go wspólnie promować, zapraszając do udziału swoich dostawców. Projekt Energize pozwoli dostawcom usług farmaceutycznych dowiedzieć się więcej o przyjmowaniu i zawieraniu umów na energię odnawialną.

– W ramach szczytu klimatycznego COP26 odbył się Dzień Energii, podczas którego przedstawiciele państw z całego świata spotkali się, aby przyspieszyć działania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych. W Schneider Electric wspieramy tę misję, dlatego jesteśmy zaszczyceni, że możemy uruchomić program Energize i współpracować z przemysłem farmaceutycznym, aby napędzać redukcję emisji, co ostatecznie przyniesie korzyści nam wszystkim – mówi Susan Uthayakumar, President, Sustainable Business w Schneider Electric.

– Wierzymy, że Energize będzie oznaczał naprawdę skuteczną współpracę firm farmaceutycznych, które chcą podjąć odważne działania na rzecz klimatu. To wyraz dążeń do pełnej transformacji energetycznej, a celem jest maksymalne korzystanie ze źródeł bezemisyjnych w ramach całego łańcucha wartości – podkreśla Sam Kimmins, szef RE100, Climate Group.

Energize wspiera przezwyciężanie typowych barier rynkowych, do których należą: niewystarczająca wiedza na temat transakcji dotyczących energii odnawialnej, wielkość obciążeń, brak kredytów czy brak doradztwa w trakcie złożonego i długotrwałego procesu kontraktowania. Uczestniczący w programie dostawcy zdobędą wiedzę o rynku energii odnawialnej, otrzymają wskazówki dotyczące umów PPA (Power Purchase Agreement), a także zyskają możliwość dostępu do energii odnawialnej i zawierania umów na jej zakup samodzielnie lub w ramach szerszej grupy odbiorców.

Program początkowo będzie się koncentrował na dostawcach energii w Europie i Ameryce Północnej. W kolejnym etapie nastąpi rozszerzenie go na cały świat, gdzie zainteresowanie i możliwości rynku energii odnawialnej będą podobne.

– Ograniczenie globalnego ocieplenia do niższego, bezpiecznego poziomu będzie zależeć od przestawienia się na energię odnawialną. To długotrwały proces, w którym przedsiębiorstwa muszą otrzymać wsparcie, dlatego też jesteśmy głęboko przekonani o sile współpracy. Cieszy nas fakt, że możemy współdziałać z przemysłem farmaceutycznym w celu zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej w łańcuchach dostaw – dodaje Glynn Roberts, Senior Partner w Carnstone.

Ważną rolę w ramach Energize odgrywa Schneider Electric. Zespół ekspertów firmy ds. energii odnawialnej będzie współpracował z dostawcami farmaceutyków, którzy uczestniczą w programie, jak również wspierał ich w procesie wyboru projektów. Wszystko to w celu przyspieszenia działań w zakresie zakupów energii odnawialnej.

Schneider Electric jest wiodącym na świecie konsultantem w zakresie zakupów energii przez przedsiębiorstwa. Doradzał firmom przy ponad 150 zakupach energii odnawialnej w ramach umów PPA w Ameryce Północnej, Europie, Indiach, Australii i Ameryce Łacińskiej o łącznej mocy ponad 11 000 megawatów energii wiatrowej i słonecznej. Program Energize będzie realizowany w ramach NEO Network™ od Schneider Electric. To globalna platforma współpracy i społeczność stworzona w celu przyspieszenia procesu podejmowania decyzji, które dotyczą energii odnawialnej i dekarbonizacji.