Wydarzenia ostatnich trzech lat uświadomiły wielu menedżerom, jaki może być wpływ zakłóceń w gospodarce światowej na ich biznes. Był to też sygnał ostrzegawczy dla branży przemysłowej, którego efektem jest przyspieszenie procesu wdrażania najnowocześniejszych technologii z dziedziny automatyki i cyfryzacji. Zdaniem ekspertów Schneider Electric otwartość i interoperacyjność systemów wytwórczych mogą przyczynić się do pokonania wielu wyzwań wywołanych zakłóceniami w globalnych łańcuchach dostaw. Jak przekonują, nadszedł czas na uniwersalną automatyzację.
Uniwersalna automatyzacja to nowa era w automatyce przemysłowej oparta na mobilnym i interoperacyjnym oprogramowaniu. Definiuje ją międzynarodowa norma IEC 61499 opisująca język projektowania rozproszonych systemów informatycznych i sterujących. Została
zaprojektowana wokół trzech modeli:
• modelu aplikacji do definiowania niezależnych od sprzętu aplikacji programowych, składających się z sieci graficznych komponentów programowych,
• modelu urządzenia do definiowania bazowych urządzeń sprzętowych i zasobów obliczeniowych, które będą wykonywać aplikacje,
• modelu systemowego, który definiuje, jak wdrożyć aplikację do zasobów sprzętowych.
– „Otwarta automatyka" w jej obecnym kształcie nie jest wystarczająco elastyczna. Interoperacyjne i mobilne oprogramowanie użytkowe to niezbędny czynnik umożliwiający rozwój przemysłu nowej generacji. Wierzymy, że powszechne przyjęcie uniwersalnej automatyzacji wyzwoli falę nieograniczonych innowacji i zapoczątkuje nową erę automatyzacji, w której koszty i wydajność są optymalizowane poprzez integrację najlepszych komponentów bez względu na dostawcę. Jesteśmy przekonani, że przedsiębiorstwa przemysłowe skorzystają ze stale rosnącego rynku aplikacji automatyki, aby osiągnąć znaczącą poprawę wydajności na niespotykaną dotąd skalę – mówi Krzysztof Milewski, menedżer oferty automatyki przemysłowej na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.
Nowa infrastruktura oparta na interoperacyjności
Według International Data Corporation – firmy, która zajmuje się badaniami rynku i doradztwem w zakresie informatyki, telekomunikacji i elektroniki użytkowej – globalne wydatki na cyfrową transformację mają osiągnąć aż 2,8 biliona dolarów w 2025 roku. To ponad dwukrotnie więcej niż jeszcze 3 lata temu. Funkcjonowanie w tych realiach wymaga konieczności korzystania z rozbudowanego ekosystemu opartego na zaawansowanej współpracy wielu punktów przedsiębiorstwa.
Producenci oryginalnego wyposażenia (OEM) mogą dalej trwać w tradycyjnych metodach projektowania, obsługi i konserwacji maszyn. Na pierwszy rzut oka to ścieżka dużo łatwiejsza, ale w dłuższej perspektywie bardziej ryzykowna. Uniwersalna automatyzacja, którą proponuje Schneider Electric, to szansa dla przedsiębiorstw, które chcą pozostać konkurencyjne. Otwiera drzwi do nowych możliwości związanych z obsługą sprzętu, co pozwala osiągnąć zupełnie nowy poziom interakcji z klientami i przynosi znaczne korzyści w postaci nowych źródeł przychodów.
EcoStruxure Automation Expert to wpisujący się w założenia uniwersalnej automatyzacji ekosystem automatyki przemysłowej oparty na oprogramowaniu, które tworzy stopniowe usprawnienia w całym cyklu operacyjnym. Inżynierowie dzięki nowej infrastrukturze mogą elastycznie projektować procesy i oddzielać aplikację od sprzętu. Spójność technologii operacyjnej i informatycznej umożliwia łatwą integrację zaawansowanych aplikacji i narzędzi do zastosowań przemysłowych. Z biznesowego punktu widzenia oznacza to zwiększenie produktywności przy użyciu mniejszej liczby maszyn.
– Użytkownicy końcowi mogą cieszyć się swobodą i możliwością wyboru najlepszych rozwiązań, które nie są związane z żadnym konkretnym dostawcą automatyki lub technologii automatyzacji. EcoStruxure Automation Expert oferuje architekturę skoncentrowaną na zasobach, która zapewnia środki dla cyfrowych zmian ułatwiających projektowanie maszyn oraz zwiększających ich sprawność i wydajność – wskazuje Krzysztof Milewski.
Rozwiązanie zostało przetestowane w praktyce, a badania ilościowe, które miały na celu porównać wydajność czterech wiodących systemów dostawców automatyki przemysłowej, pokazują, że ekosystem opracowany przez Schneider Electric jest zdecydowanie bardziej wydajny w opracowywaniu aplikacji, znacznie szybszy w rozwiązywaniu bieżących problemów funkcjonalnych, a także najlepiej wspiera rozwój aplikacji.
Korzyści z otwartych systemów automatyzacji
Infrastruktura EcoStruxure jest oparta o wspomnianą normę IEC 61499, która rozszerza i udoskonala normę IEC 61131-3. Nowy system rozwiązuje problemy związane z zapewnieniem mobilności, konfigurowalności i interoperacyjności oprogramowania aplikacyjnego różnych producentów przy jednoczesnym zachowaniu niezależności komponentów.
Jakie są korzyści z zastosowania EcoStruxure Automation Expert?
• Możliwość tworzenia aplikacji automatyki z użyciem sprawdzonych w praktyce komponentów oprogramowania niezależnie od sprzętu automatyki, w którym się one znajdują.
• Budowanie aplikacji automatyki z wykorzystaniem mobilnych, sprawdzonych w użyciu komponentów programowych, niezależnych od bazowego sprzętu automatyki. Takie podejście umożliwia użytkownikowi dystrybucję aplikacji do dowolnej architektury sprzętowej, a wszystko
to przy niewielkim wysiłku programistycznym.
• Możliwość korzystania z najlepszych praktyk w obszarze oprogramowania, co ułatwia tworzenie aplikacji automatyki, które współpracują z różnymi systemami informatycznymi. Natywna konwergencja IT i łatwość przenoszenia danych przekładają się na długoterminową
zmianę z niskowartościowego programowania własnych sterowników na wysokowartościowe systemy automatyki typu „plug & produce", które wykorzystują sprawdzone w użyciu komponenty oprogramowania automatyki.
Dotychczasowe systemy automatyki przemysłowej, na których opiera się większość przedsiębiorstw, ograniczają innowacyjność, są kosztowne i blokują wprowadzanie udoskonaleń informatycznych. To sprawia, że firmy nie mogą rozwijać się wystarczająco szybko i nie są w stanie nadążyć za dynamiką zmian cyfrowego świata. Właśnie dlatego system automatyzacji powinien być otwartą platformą narzędziową, która będzie wykorzystywana do wdrażania nowych modeli produkcji i wytwarzania.
- Dodał:
- Schneider Electric Polska
Czytaj także
-
Jak w pełni wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej?
Świat automatyki przemysłowej rządzi się swoimi prawami. Tu – inaczej niż w przypadku komputerów osobistych (PC) – systemy operacyjne i aplikacje...
-
Jak skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę?
Program „Mój Prąd 6.0" to inicjatywa mająca na celu wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w sektorze prywatnym. Celem programu jest...