Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-06-10
Pompy obiegowe – charakterystyka i zalety

Pompy cyrkulacyjne, znane również jako pompy obiegowe stosowane są głównie do ogrzewania budynków wyposażonych w system centralnego ogrzewania. Charakteryzują się dużą sprawnością i różnymi parametrami technicznymi, takimi jak maksymalna wysokość podnoszenia i wydajność, a także moc silnika, które determinują efektywność ich działania. Pompy te wspomagają przepływ wody w instalacjach centralnego ogrzewania , a także systemach ogrzewania podłogowego, systemach klimatyzacji czy instalacjach przemysłowych.

Zasada działania instalacji grzewczej

Pompa obiegowa jest jednym z głównych elementów układu grzewczego. Jej podstawowym zadaniem jest wymuszenie przepływu cieczy przez przewody w zamkniętym obiegu instalacji grzewczych. Spowodowanie przepływu cieczy pozwala na użycie mniejszych średnic przewodów i łatwiejsze ich rozprowadzenie.  

machine-mill-industry-steam-675987.jpeg

Sposób doboru pomp oraz ich rodzaje pomp

Należy pamiętać, że pompy obiegowe są pompami wirowymi, co oznacza, że wirnik jako zasadniczy element tej pompy, zwiększa moment pędu mediów przepływającego przez instalacje. Pompy cyrkulacyjne powinny spełniać wymagania hydrauliczne danej instalacji. Dobiera się je w oparciu o natężenie wody przeznaczonej do przepompowania oraz wysokości podnoszenia. Pompa obiegowa współpracując z zaworem termostatycznym umożliwia ograniczenie ogrzewanie do minimum przy jednoczesnym wykorzystaniu ciepła z innych urządzeń oraz czynników zewnętrznych, m.in. nasłonecznienia. Najlepiej wybrać model pompy, która zużywa minimalną ilość energii elektrycznej zgodnie z klasami energetycznymi. Natomiast elektroniczne pompy najnowszej generacji elektroniczne, zwane „inteligentnymi" – potrafią dostosować się do zmian w instalacji.

Pompa wirnikowa EFEKTA – cichobieżna pompa elektroniczna

Przykładem pompy elektronicznej jest EFEKTA przeznaczona jest do obiegu wody w systemach grzewczych. To bezdławnicowa pompa wyposażona w silnik sterowany elektronicznie oraz kulisty wirnik kompozytowy. Posiada także manualną, bezstopniową regulacja prędkości obrotowej. Pompa ta umożliwia szybsze rozprowadzenie ciepła, a tym samym zapewnia stałą temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach. Urządzenie to doskonale sprawdza się w instalacjach o stałym natężeniem przepływu. Pompa ta cechuje się niskim zużyciem energii od 9 W i jest odporna na drobne zanieczyszczenia.

Bezdławnicowe pompy obiegowe POPs i POPt podwójne do centralnego ogrzewania

Pompy typoszeregu POPs i POPt wykorzystuje się w instalacjach obiegowych stanowiąc pompę podstawową oraz rezerwową. Używa się je w instalacjach, w których wymagana jest stała dostawa pompowanego czynnika. Jest to pompa wirowa z ręczną regulacją obrotów. Cechą charakterystyczną jest asynchroniczny 2 lub 4 biegunowy silnik wyposażony w dwie głowice. Ten rodzaj pompy obiegowej doskonale sprawdza się w średnich i dużych instalacjach c.o., m.in. w szpitalach, a także w systemach klimatyzacji w hotelach oraz przemysłowych obiegach c.o.

Kompatybilne działanie z kotłami centralnego ogrzewania

Pompy obiegowe współpracują są z większością nowych kotłów przeznaczonych do c.o. Niektóre, współcześnie produkowane kotły mogą być fabrycznie wyposażone w pompy obiegowe, choć nie każdy model posiada pompę. W przypadku brak pompy obiegowej w kotle montuje się ją bezpośrednio do instalacji. Zazwyczaj pompa obiegowa posiada silnik z ręczną albo automatyczną regulacją prędkości obrotów. Może być ona trzystopniowa albo czterostopniowa. Ponadto pompy wyposażone są w tzw. falownik, który w zależności od wymagań danego systemu instalacji automatycznie steruje prędkością obrotów.

Autor:
PPUH SAGA
Źródło:
własne
Dodał:
xtech.pl Serwisy branżowe - współpraca

Czytaj także