Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-10-03
Koszty certyfikatu BREEAM. Jakie są koszty certyfikatu BREEAM?

osiedle-zielone.jpeg

BREEAM to system certyfikacji budynków cieszący się największą popularnością w Polsce. Stanowi najchętniej wybieraną opcję wśród inwestorów, osiągając w 2021 roku około 78% udziału w rynku. Również w Europie należy do czołówki metod oceny budynków zgodnie z wytycznymi ekologicznymi. Stworzony w 1990 r. przez niezależną organizację BRE (Building Research Establishment).

 

Certyfikat BREEAM - charakterystyka

Certyfikat BREEAM mogą uzyskać budynki nowo budowane oraz budynki istniejące, wnętrza i obiekty urbanistyczne. Dlatego system jest podzielony na kilka schematów:

  • New Construction International – dla budynków nowopowstających
  • In-Use – dla budynków istniejących 
  • Refurbishment & Fit-Out – renowacje i wykończenia
  • Communities – obszary urbanistyczne 

In-Use został podzielony na dwie osobne części, z których każda obejmuje odmienny obszar funkcjonowania budynku.

  • Part 1 – Asset Performance - ocenie poddawane są parametry techniczne obiektu, a także udogodnienia budynku w stosunku do najbliższego otoczenia
  • Part 2 – Building Management - sprawdza kryteria zarządzania obiektem.

Wytyczne certyfikacji BREEAM skupiają się także na ocenie procesu inwestycyjnego, przez co proces certyfikacyjny staje się narzędziem do zarządzania danym projektem budowlanym. 

 

Proces i korzyści

Do uzyskania certyfikatu dla nowo powstającego budynku konieczne jest spełnienie wymogów BREEAM dla procesu projektu oraz budowy. Następnie zostaje przeprowadzony proces weryfikacji poprzez Assessora i jednostkę certyfikującą BRE.  

Budynki, które uzyskały certyfikat BREEAM są dopasowane do standardów zielonego budownictwa. Wykorzystują nowoczesne rozwiązania przekładające się na wysoką energooszczędność, a także zwracają uwagę na komfort i samopoczucie użytkownika. Kontynuacja drogi zrównoważonego rozwoju i wytycznych certyfikacji przyczyniają się do osiągnięcia korzyści finansowych, ekologicznych i społecznych.

Obiekty posiadające certyfikację ekologiczną mają także wyższą wartość rynkową, a także mają zdolność do szybszego dostosowania do legislacji UE. Budynki tworzone na starych zasadach „starzeją się” rynkowo w ciągu kilku lat.

 

Koszty certyfikatu BREEAM

Koszty certyfikacji BREEAM są uzależnione przede wszystkim od wielkości budynku oraz schematu certyfikacji - będą inne dla nowo projektowanych obiektów, istniejących lub remontowanych.

Chcesz zapytać o koszt certyfikacji BREEAM dla swojego budynku?

https://jw-a.pl/certyfikat-breeam/ 

Należy również pamiętać o opłatach związanych z rejestracją projektu, wydaniem certyfikatu, tłumaczeniem dokumentacji oraz doradztwem konsultanta zewnętrznego, który kompleksowo pomaga inwestorom przejść przez proces.

 

jw-zielona-energia.jpg

Czytając na stronie jednostki certyfikującej BRE widzimy, że (stan na dzień 12.09.2022 r.) opłata za jednoetapową ocenę w schemacie BREEAM NC wynosi 3980 GBP, a tłumaczenie dokumentacji kolejne 2050 GBP. Kwoty te obowiązują dla inwestycji o powierzchni maximum 50 000 m2. Po przekroczeniu tego progu opłaty proporcjonalnie zwiększają się. Przy budynkach istniejących (schemat IN-USE) należy odnawiać dany certyfikat co 3 lata. Wtedy opłaty będą wynosiły za każdy Part 270 GBP oraz 435 GBP za etap oceny.

Nie należy zapomnieć o koszcie związanym z profesjonalnym doradztwem w procesie certyfikacji. Tego typu zespoły posiadają zazwyczaj w swoich szeregach Assessor’a BREEAM, dzięki któremu łatwiej zrealizować proces zgodnie z wymogami technicznymi jednostki certyfikującej.

Zespół projektowy identyfikuje a następnie pomaga wdrożyć zidentyfikowane rozwiązania Klientowi, biorąc na siebie np. komunikację z podwykonawcami.

Potrafi niezależnie i trafnie wskazać użyteczne działania na każdym etapie inwestycyjnym, co może przełożyć się na krótszy czas uzyskania certyfikatu z wyższym wynikiem. Takie doradztwo może wahać się już od kilku do kilkunastu tys. złotych w zależności od złożoności projektu, wielkości i schematu certyfikacji. 

 

Źródło:
jw-a.pl

Czytaj także