Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-09-11
Jak powstaje miał węglowy?

Miał węglowy Arizona
Miał węglowy Arizona

Jednym z podstawowych sposobów ogrzewania domu jest węgiel, a to za sprawą stosunkowo niskiej ceny, w stosunku do innych paliw. Do węgla o najniższej kaloryczności, czyli wartości opałowej, zalicza się miał węglowy.

Czym jest miał węglowy?

Miał węglowy powstaje z dobrego jakościowo węgla kamiennego, a zatem jest to drobny, pełnoprawny węgiel o wielkości od 0 do 25 mm. Materiał ten jest jednym z sortymentów węgla i stanowi około 90 procent urobku.

Charakteryzuje się dużą ilością wytwarzanego ciepła i niewielką ilością popiołu. Uznawany jest za uniwersalny środek grzewczy, o niskiej cenie oraz łatwej dostępności.

Miał węglowy ma znacznie gorsze parametry od grubszych węgli, ale za to jest od nich dużo tańszy. Zawartość popiołu w miale wynosi o około 50-100 procent więcej niż w grubszych węglach, zaś siarki jest zazwyczaj o około 20 procent więcej.

Jego wartość opałowa jest niższa o 10-20 procent w stosunku do grubszego węgla, ale za to cena potrafi być nawet o połowę niższa, w stosunku do węgla sortymentu orzecha.

To paliwo stałe o najniższej granulacji, może zawierać dużo „balastu”, w postaci: popiołu, siarki i wilgoci, co przekłada się na wysoką emisję popiołu oraz siarki z jego spalania. Wynika to z faktu, iż nie jest on poddawany intensywnej przeróbce i oczyszczaniu, jak to ma miejsce w przypadku grubszego węgla.

Jakość miału węglowego a ekomiał

Miał bardzo często traci na jakości przed sprzedażą, a to za sprawą nieuczciwych handlarzy. Wynika to z faktu, iż trudno jest zauważyć w nim zawartość niepalnego dodatku, takiego jak chociażby piasek czy drobny gruz. Bywa też tak, że grubsze ziarna węgla znikają z miału. Te o wielkości 5-20 mm mogą zostać odsiane, a później sprzedane jako ekogroszek.

Jednak najczęściej jego jakość zostaje obniżona przez "szczodre" zalanie go wodą. Lekka wilgotność jest dla miału wskazana, chociażby przy transporcie, ale absolutnie nie ma potrzeby nadmiernego przelewania go.

Jego nieco lepszą wersją jest tzw. ekomiał, który różni się od zwykłego miału węglowego dużo niższą zawartością popiołu – o około 10 procent, wyższą kalorycznością, ale też niestety wyższą ceną. W przypadku ekomiału kopalnia gwarantuje jego jakość, dlatego też może on być alternatywą dla ekogroszku w kotłach podajnikowych.

Zastosowanie miału węglowego

Miał węglowy uznawany jest za środek grzewczy o dobrej wartości opałowej wśród paliw, które przeznaczone są do spalania w kotłach tradycyjnych oraz kotłach retorowych z podajnikiem tłokowym. Jego dobra kaloryczność powoduje, że piec szybko osiąga wysoką temperaturę, dzięki czemu produkt węglowy zużywany jest w mniejszych ilościach, co z kolei daje małą ilość popiołu.

Zdaniem ekspertów spalanie miału węglowego może odbywać się w prawie każdym typie pieca, poza kotłami z podajnikami ślimakowymi.

Najczęściej miał węglowy jest używany w różnych ośrodkach przemysłowych, np. ogrodnictwie, ciepłownictwie. Wykorzystywany jest także w wielu gospodarstwach domowych, co powoduje, że popyt na ten rodzaj materiału opałowego ciągle rośnie.

Ze względu na niską kaloryczność, dobrze sprawdza się jako opał w okresie wiosna - lato, kiedy temperatury są dodatnie i niema potrzeby intensywnego ogrzewania domu.

Miał węglowy bywa stosowany jako samodzielne paliwo bądź też łączy się go np. z ekogroszkiem, który jest bardziej kalorycznym paliwem, po to, aby wygenerować oszczędności finansowe i uzyskać wyższą temperaturę w domu w okresie jesień – zima.

Miał nadaje się do pieców tradycyjnych, kotłów o zróżnicowanej mocy grzewczej, a także do pieców z podajnikami automatycznymi. Wytwarza stosunkowo małą ilość popiołu, co pozytywnie wpływa na instalacje grzewcze.

Miał węglowy – zalety i wady

Miał węglowy posiada wielu zwolenników, jak również i przeciwników. Są tacy, którzy wymienili swoje kotły na te służące do spalania miału i tylko z tego paliwa opałowego korzystają. Dla innych jest on źródłem samych niedogodności. Jakie są zatem zalety i wady miały?

1. Zalety miału węglowego:

  • atrakcyjna, niska cena w stosunku do innych paliw opałowych,
  • idealnie nadaje się jako materiał opałowy na sezon letni, np. do podgrzewania wody,
  • można go stosować z ekogroszkiem, co pozwala uzyskać więcej ciepła w dobrej cenie,
  • jest materiałem łatwo dostępnym.

2. Wady miału węglowego:

  • jakość miału - trudno określić parametry danej partii towaru,
  • nie jest to paliwo o wysokiej wartości kalorycznej, a więc trzeba go zakupić więcej niż innego rodzaju węgla, a to generuje koszty,
  • potrzebuje dużo miejsca na składowanie,
  • jest to materiał pylący, a więc obsługa pieca będzie brudzić.

Podsumowanie

Miał węglowy to stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej. Daje możliwości mieszania go z innymi środkami grzewczymi stałymi, jak chociażby z ekogroszkiem, co podnosi jego kaloryczności i zapewnia optymalny stosunek jakości do ceny.

W ostatnich latach pojawiły się na polskim rynku kotły służące do spalania miału i znalazły rzesze odbiorców. Piece te należą do generacji urządzeń spalających opałowe paliwa ekologiczne.

Artykuł powstał przy pomocy dostawcy miału węglowego - Ewegiel24 - https://ewegiel24.pl/produkt/mial-weglowy-arizona/

Źródło:
ewegiel24.pl

Czytaj także