Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-09-18
Jak działa zawór antyzamarzaniowy – co warto wiedzieć?

Jak działa zawór antyzamarzaniowy?

Wyposażenie instalacji w zawory antyzamarzaniowe nie dopuszcza do zamarznięcia medium. Gdy temperatura czynnika w układzie spadnie poniżej bezpiecznej granicy, zawór antyzamarzaniowy do pompy ciepła otworzy się, a wymiennik oraz rury instalacji zostaną opróżnione z wody.

Na tej zasadzie opiera się działanie zaworów antyzamarzaniowych marki Caleffi, dostępnych w dwóch wariantach – 108 oraz 108 iStop®. Biorąc pod uwagę dokładną specyfikę ich działania, warto podkreślić, że zawory z serii 108 w przeciwieństwie do zaworów spustowych – nie zrzucają natychmiast wody z instalacji, a umożliwiają upust medium w postaci powolnego skraplania. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na okresową pracę zaworów, a dzięki niewielkiej różnicy temperatury otwarcia i zamknięcia, ilość zrzucanej wody jest minimalna.

 

 

zaworantyzamarzaniowyistop108.jpg

 

Zawory antyzamarzaniowe marki Caleffi otwierają upust w momencie, gdy temperatura wody w odcinku zewnętrznym obiegu spadnie poniżej 3°C, zapobiegając w ten sposób zamarzaniu cieczy w instalacji i tym samym uszkodzeniu pompy ciepła. Gdy temperatura na zewnątrz osiągnie wartość powyżej 5°C, zawory antyzamarzaniowe zamkną upust wody, zapobiegając jego otwarciu podczas pracy pompy ciepła w trybie chłodzenia w okresie letnim.

 

Zawory antyzamarzaniowe z serii 108 - charakterystyka

Zawór antyzamarzaniowy 108 iStop® bazuje na konstrukcji i zasadzie działania podstawowej wersji zaworu, ale dodatkowo został wyposażony w czujnik powietrza – element reagujący na temperaturę powietrza zewnętrznego. Zasada działania zaworów jest analogiczna. Wersja podstawowa zapewnia całkowitą ochronę dla pompy ciepła wykorzystywanej wyłącznie jako źródło ogrzewania, a wersja rozszerzona z czujnikiem powietrza sprawdzi się także w sytuacji, kiedy używany jest czynnik grzewczy oraz chłodniczy o niskim parametrze.

Konstrukcja zaworu nie zawiera elementów, które mogłyby w znaczącym stopniu oporować. Działanie zaworów gwarantuje niskie straty ciśnienia – zawór antyzamarzaniowy jest elementem pełnoprzelotowym i generuje jego minimalne straty, nieuwzględniane w obliczeniach hydraulicznych.

 

Zawór antyzamarzaniowy – ochrona przed zamarzaniem pompy ciepła

Odcinek biegnący od pompy ciepła do instalacji w budynku, który jest wykonany z odpowiednio zabezpieczonych izolacją cieplną rur stanowi podstawową ochronę przed zamarzaniem układu, nawet w niskiej temperaturze. W przypadku awarii i braku dostępu do energii, zabezpieczenie to okazuje się być jednak niewystarczające. Na obu przewodach – zasilającym, jak i powrotnym, należy zamontować więc zawór antyzamarzaniowy.

 

Zawór antyzamarzaniowy a inne metody chroniące pompę przed zamarzaniem

  • Montaż zasilania awaryjnego typu UPS chroni pompę ciepła przed wystąpieniem przerw w dostawie energii i tym samym przed zamarzaniem. Rozwiązanie utrzymuje przepływ w układzie, ale jest kosztowne. Dodatkowo akumulator może rozładować się po kilku lub kilkunastu godzinach, narażając pompę ciepła na zamarzanie.
  • Zastosowanie w wymienniku cieczy niskozamarzającej, czyli glikolu. Należy jednak pamiętać o regularnym kontrolowaniu jego stężenia, co często staje się problematyczne i niesie za sobą dodatkowe koszty finansowe.

Na tle wyżej wymienionych rozwiązań problemów z zamarzaniem – takich jak użycie glikolu czy inwestycja w zasilanie awaryjne UPS, instalacja zaworów antyzamarzaniowych to rekomendowany przez instalatorów wybór, który ochroni pompę ciepła przed zamarznięciem w niej czynnika grzewczego.

 

Montaż zaworów – o czym musisz pamiętać?

  • Aby uzyskać pełne zabezpieczenia źródła ciepła, wymagane jest zamontowanie dwóch zaworów antyzamarzaniowych. Jeden na zasilaniu oraz jeden na powrocie, jak najbliżej pompy ciepła.
  • Nie wolno izolować zaworów. W sytuacji awarii zasilania elektrycznego zawór musi znajdować się w miejscu, w którym woda ulega najszybszemu wychłodzeniu. Mają one stanowić najzimniejszy punkt w instalacji. Izolując część zaworu, gdzie znajduje się czujnik termostatyczny, istnieje ryzyko szybszego wychłodzenia się cieczy w innej części układu.
  • Zawory montuje się w pozycji pionowej, aby medium miało możliwość swobodnego spływania z końca spustowego w razie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zmiany klimatyczne oraz gwałtowne zjawiska atmosferyczne mają duży wpływ na kształtowanie się trendów w tworzeniu komponentów w systemach grzewczo-chłodzących. Przerwy w dostawie prądu to rzeczywistość, która dotyka coraz większą liczbę gospodarstw domowych na w Europie i na całym świecie, bez względu na porę roku.

Marka Caleffi skutecznie odpowiada na rynkowe zapotrzebowania, mając realny wpływ na zrównoważony rozwój w codziennej eksploatacji urządzeń, czego doskonałym przykładem są zawory antyzamarzaniowe, cenione zarówno przez finalnych odbiorców, instalatorów, jak i inżynierów.

 

 

Autor:
caleffi.com/poland/pl
Źródło:
caleffi.com/poland/pl

Czytaj także