empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-02-15
COM-HPC

Nowy standard w Computer On Module (congatec AG)

COM-HPC (skrót od Computer on Module – High Performance Computing) to otwarty standard urządzeń o wysokiej wydajności, który powstał z myślą o przemysłowych systemach embedded.

Rozwiązania embedded wyróżniają się wytrzymałością mechaniczną, odpornością na ekstremalne warunki temperaturowe oraz możliwością dopasowania warstwy sprzętowej i oprogramowania do wymogów niemal każdej aplikacji. Cechą charakteryzującą ten segment urządzeń jest również bardzo długa dostępność na rynku, sięgająca nawet kilkunastu lat.

 

Dlaczego na rynku istanieje potrzeba nowego standardu?

Geneza powstania nowego standardu jest dość prosta i sprowadza się do wzrostu zapotrzebowania na bardzo wydajne komputery. Aktualnie dominujący standard COMe (COM Express) na skutek ograniczonej liczby wyprowadzeń (440 pin) nie zapewnia już wystarczającej liczby interfejsów niezbędnych dla ultra-wydajnych komputerów, a przepustowość złącza COM Express również powoli zbliża się do granic wyznaczanych przez częstotliwość taktowania magistrali.

W porównaniu do przepustowości 8Gb/s obsługiwanej do tej porty przez COMe przez PCIe 3.0, umożliwi transfer od 2 do 4 razy większy w przypadku PCIe 4.0 i PCIe 5.0
Nowy standard nie ma zastępować COMe a jedynie uzupełnić, wszędzie tam, gdzie występują pewne ograniczenia starszego standardu.

 

Główne zalety:

  • Szybsze I/O: PCIe Gen5, USB 4.0, 25Gb Ethernet
  • Więcej I/O 65x PCIe, 8x 25G Ethernet
  • Większa pojemność pamięci operacyjnej DRAM, aż do 1TB (8 slotów DIMM)
  • Wsparcie procesorów o TDP do 300 Watt


COM-HPC - typy i rozmiary

Dostępne są dwa warianty urządzenia, różniące się wydajnością i rozmiarem: moduły serwerowe (COM-HPC/Server) oraz moduły klienta (COM-HPC/Client).

 

COM-HPC.png

COM-HPC rozmiar.png

COM-HPC-rozmiary.png 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specyfikacja standardu COM-HPC

Prace nad wdrożeniem nowego standardu są koordynowane przez komitet PCIMG.

Członkami podkomitetu PICMG COM-HPC są Uniwersytet w Bielefeld oraz Acromag, ADLINK, Advantech, Amphenol, AMI, congatec, Elma Electronic, Emerson Machine Automation Solutions, ept, Fastwel, HEITEC, Intel, Kontron, MEN, MSC Technologies, NAT , nVent, Samtec, Schroff, SECO, TE Connectivity, Trenz Electronic i VersaLogic.

Specyfikacja: COM-HPC

 

Rozwiązania COM-HPC congatec AG

Moduł klienta (COM-HPC/Client) od firmy Congatec - conga-HPC​/cTLU. Dostępny jest w dwóch wersjach temperaturowych, podstawowej oraz rozszerzonej.

 

Podstawowy zakres temperatur pracy 0°C~+60°C 

 

Rozszerzony zakres temperatur pracy -40°C~+85°C

 

Dodał:
CSI S.A.