Życie staje się coraz droższe, dlatego nic dziwnego, że ciągle staramy się poszukiwać sposobów na obniżenie kosztów naszej egzystencji. Okazuje się, że świetnym rozwiązaniem na taki stan rzeczy są budynki charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną. Co oznacza to pojęcie i jakie czynniki mają wpływ na to, czy dany obiekt wpisuje się w ideę tej rewolucji?
Czym jest efektywność energetyczna?
Najprościej mówiąc, efektywność energetyczna budynku to jego zdolność do pokrycia zapotrzebowania energetycznego jego użytkowników przy zachowaniu minimalnych kosztów eksploatacji. Zgodnie z tą definicją, budynek o wysokiej efektywności energetycznej powinien być tani w utrzymaniu, nawet w okresie grzewczym. Taka sytuacja pozwala na oszczędzenie sporych ilości środków finansowych, dlatego też projektowanie i wznoszenie takich budowli potraktować można jako niezłą inwestycję.
Czynniki wpływające na efektywność energetyczną budynków
Wydawać by się mogło, że jedynie projekt domu i użyte materiały mogą mieć wpływ na to, jak efektywny energetycznie będzie konkretny budynek. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana – niezwykle istotne znaczenie ma bowiem otoczenie obiektu, jego położenie geograficzne oraz mikroklimat.
Parametry budynku
Zadbanie o ekonomiczność budynku powinno odbywać się na etapie jego projektowania, ale dopiero po analizie wszelkich czynników zewnętrznych i wewnętrznych wpływających na efektywność energetyczną. Jakie cechy decydują o tym, czy obiekt będzie tani w utrzymaniu? Do najważniejszych z nich zaliczamy:
- Bryła budynku i rozkład pomieszczeń we wnętrzach;
- Szczelność drzwi i okien;
- Rozwiązania termoizolacyjne;
- Przepuszczalność promieniowania słonecznego przez przegrody przezroczyste;
- Zastosowane systemy ogrzewania i chłodzenia;
- Systemy wentylacji;
- Instalacje pozwalające na produkcję energii ze źródeł odnawialnych;
- Sposób użytkowania budynku.
Klimat wewnętrzny
Charakterystyka mikroklimatu wnętrz ma bezpośredni wpływ na komfort osób będących użytkownikami budynku. Istotnymi cechami, które należy mieć na względzie, projektując obiekt, są nie tylko takie elementy klimatu jak temperatura powietrza, jego czystość czy wilgotność. Znaczenie może mieć także poziom hałasu oraz rodzaj oświetlenia, na które się zdecydowano.
Warunki zewnętrzne
Jest to równie istotna grupa czynników, które wpływają na efektywność energetyczną. Najważniejsze z nich odnoszą się przede wszystkim do cech strefy klimatycznej. Są to:
- Temperatury maksymalne oraz minimalne w zimie i w lecie;
- Rozkład temperatur w ujęciu dziennym, miesięcznym i rocznym;
- Ruchy mas powietrza, wilgotność i opady;
Powyższe cechy są oczywiście odbiciem lokalizacji geograficznej budynku oraz jego położeniem względem kierunków świata. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę obecność roślinności oraz innych obiektów w pobliżu.
Podsumowanie
Zaprojektowanie efektywnego energetycznie budynku wydaje się naprawdę twardym orzechem do zgryzienia. Chociaż koszt takiej inwestycji może być nieco wyższy od standardowego budownictwa, to w ogólnym rozrachunku zdecydowanie wyjdzie na dobre – i naszemu portfelowi, i środowisku.
Więcej o efektywności energetycznej budynków przeczytasz na https://trendywenergetyce.pl/efektywnosc-energetyczna-budynkow
- Źródło:
- trendywenergetyce.pl
Czytaj także
-
Czy opłaca się montować pompę ciepła w starym domu?
Masz stary dom, ale chcesz ogrzewać go w sposób bardziej ekologiczny i oszczędny? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w pompę ciepła?...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-
-