Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-04-24
Antracyt - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Pomimo tego, że Polska od zawsze jest „krajem węgla" to niestety wiele jego pokładów wciąż pozostaje niewykorzystanych. Jedną z najciekawszych, a zarazem najbardziej pożądanych odmian węgla kopalnego jest antracyt. Jakie są jego właściwości i zastosowanie? Dlaczego właśnie ta odmiana cieszy się największym zainteresowaniem i czy rzeczywiście nie można zastąpić jej innymi odmianami?

 

antracyt.jpg

Czym jest antracyt?

W pierwszej kolejności konieczne jest wskazanie czy tak naprawdę jest antracyt. Posługując się typową naukową definicją, jest to skała organogeniczna stanowiąca najsilniej przeobrażoną odmianę węgla kamiennego. Ze względu na fakt przeobrażenia jest to jednocześnie odmiana o największej zawartości procentowej czystego węgla w danej jednostce masy, co przekłada się bezpośrednio na wartość energetyczną tej odmiany. Przekładając to na prostszy język można wskazać, że spalając taką samą objętość antracytu, jak i innych odmian węgla kamiennego, uzyskamy największą ilość energii właśnie z antracytu.

Występowanie w Polsce i na świecie

Jak już wspomniane zostało wyżej, antracyt jest najsilniej przeobrażoną odmianą węgla kamiennego, co przekłada się na jego występowanie i wydobycie. Do jego wytworzenia potrzebne było oddziaływanie wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. Z tego też względu złoża antracytu są jednymi z najgłębiej ulokowanych złóż węglowych i ich wydobycie wymaga największych nakładów finansowych. O ile największe złoża antracytu do dzisiaj eksploatowane są w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja czy Australia, to w Polsce jedynym udokumentowanym obszarem, na którym występowała właśnie ta odmiana węgla jest okolica Wałbrzycha. Niestety po 1998 roku zaprzestano jakiegokolwiek wydobycia w Polsce ze względu na likwidację kopalń i niską ekonomikę wydobycia – wydobycie antracytu w Polsce przestało być uzasadnione ekonomicznie. Obecne potrzeby Polski w całości zaspokajane są przez import z krajów, w których wydobycie antracytu i jego wstępna obróbka są znacznie większe.

Zastosowanie antracytu – gdzie go znajdziemy?

Wbrew pozorom oprócz oczywistego zastosowania w energetyce ze względu na wartość kaloryczną antracytu, znajdziemy go również w mniej oczywistych zastosowaniach począwszy od przemysłu metalurgicznego, poprzez przemysł elektryczny, a skończywszy między innymi na układach filtracyjnych. Warto mieć jednak na względzie, że ze względu na koszty wydobycia, antracyt jest jedną z najdroższych odmian i znacznie częściej wykorzystuje się go w przemyśle niż w formie opału. W przeciwieństwie do innych odmian węgla, antracyt wykazuje niezwykle wysokie przewodnictwo elektryczne – co znajduje swoje zastosowanie w wytwarzaniu takich podzespołów elektronicznych, jak:

- diody,

- kondensatory,

- elektrody.

Warto mieć jednak na uwadze, że pomimo oparcia współczesnej elektroniki głównie na krzemie, to jednak mikroprocesory nie mogą działać bez szeregu innych podzespołów elektronicznych pozwalających na budowę skomplikowanych maszyn i urządzeń – w tym podzespołów sterowniczych.

Uzdatnianie wody

Jednym z zastosowań antracytu, które zyskuje na popularności w ostatnich latach, jest stosowanie go jako wkładu filtrującego i uzdatniającego wodę. Ze względu na neutralność dla zdrowia człowieka może być on z powodzeniem wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej, co znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w licznych opracowaniach medycznych, ale również w zwiększającej się ilości firm oferujących tego typu filtry. Antracyt w takim zastosowaniu wpływa na usunięcie żelaza i manganu z wody, jak również usunięcie licznych zawiesin i wyklarowanie wody. Jednocześnie ze względu na swoją twardość i wytrzymałość, filtry antracytowe są niezwykle wytrzymałe i spełniają swoją funkcję przez niezwykle długi czas w porównaniu do innych, podobnych materiałów filtrujących. Długość użytkowania filtra antracytowego zależna jest jednak od warunków jego użytkowania, a w szczególności stopnia zanieczyszczeń filtrowanej wody.

Podsumowując, pomimo tego, że węgiel kojarzy nam się przeważnie z nieekologicznym źródłem energii, to nie wszystkie jego odmiany są wykorzystywane powszechnie w ten sposób. Właśnie na przykładzie antracytu, czyli najrzadszej i najbardziej poszukiwanej odmiany, jest to najlepiej widoczne. Jego właściwości doceniane są w wielu dziedzinach przede wszystkim przemysłu, choć coraz częściej w postaci filtrów do uzdatniania wody można znaleźć je w prywatnych domach. Warto jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności filtry antracytowe wykorzystywane były również na skalę przemysłową – do oczyszczania wody pitnej, jak i oczyszczania ścieków.

Czy powinniśmy się obawiać wyczerpania złóż antracytu w najbliższych latach? Wbrew pozorom ogólnoświatowe złoża nie wykazują oznak wyczerpania i obecny poziom eksploatacyjny z powodzeniem powinien wystarczyć na zaspokojenie potrzeb produkcyjnych jeszcze przez długie lata. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że antracyt od Kinvestments (http://www.kinvestments.pl/oferta/sprzedaz-antracytu) jest obecnie powszechnie wykorzystywany i tak naprawdę nie ma obecnie innych materiałów, które mogłyby go zastąpić w pełnym stopniu.

Źródło:
kinvestments.pl

Czytaj także