Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2016-09-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-09-16
Wiecha zawisła na nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu
Budowa nowej EC Fortum w Zabrzu
Budowa nowej EC Fortum w Zabrzu

Dzisiaj, zaledwie trzy miesiące po wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową elektrociepłownię w Zabrzu, na najwyższym punkcie powstającego zakładu zawisła tradycyjna wiecha. Oficjalna ceremonia wciągnięcia jej na ponad 64-metrowy pylon odbyła się przy udziale przedstawicieli Fortum oraz władz miejskich. Warta około 870 milionów złotych budowa nowej elektrociepłowni postępuje zgodnie z harmonogramem, a jej zakończenie planowane jest na 2018 rok.

Wciągnięcie wiechy było związane z ukończeniem prac przy betonowaniu tak zwanego pylonu, czyli głównej klatki schodowej, który osiągnął planowaną wysokość ponad 64 metrów. Jego powstanie to jeden z najważniejszych kamieni milowych realizowanego projektu. Zgodnie z założonym harmonogramem rozpoczęto również prace przy konstrukcji stalowej dla budynku kotłowni, w której docelowo znajdzie się nowoczesny kocioł wielopaliwowy.

– Wszystkie dotychczasowe prace budowlane postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem i przy zachowaniu najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa. Aktualnie na placu budowy pracuje około 200 osób dziennie, a liczba ta będzie się konsekwentnie zwiększać w najbliższych miesiącach. Dziękujemy wszystkim osobom przyczyniającym się do sprawnej i szybkiej budowy naszego zakładu – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

Nowa elektrociepłownia zapewni wysoką efektywność produkcji i pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Nowoczesny zakład docelowo będzie produkował ciepło dla 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu oraz Bytomiu.

– Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządem lokalnym a prywatnymi inwestorami. Cieszymy się, że Fortum buduje nowoczesny i ekologiczny zakład, który zapewni mieszkańcom bezpieczne dostawy ciepła w długiej perspektywie. Warto również podkreślić, że na placu budowy pracują lokalni podwykonawcy, co pozytywnie wpływa na zatrudnienie w regionie – stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza, która uczestniczyła w ceremonii wciągnięcia wiechy.

Powstanie nowej elektrociepłowni jest elementem szerokiego planu inwestycyjnego Fortum na Śląsku, którego wartość do 2022 roku osiągnie ponad miliard złotych. W jego ramach wybudowany zostanie również odcinek sieci ciepłowniczej o długości około 10 kilometrów, który połączy nowoczesny zakład z bytomską siecią, rozprowadzającą ciepło do mieszkańców. Aktualnie trwa procedura wyboru wykonawcy tej inwestycji. Równolegle Fortum kończy prace przy budowie nowej ciepłowni Fortum w Bytomiu, która powinna zostać oddana do użytku jeszcze w 2016 roku.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Fortum
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także