Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-01-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-01-20
PKEE: ciepło sieciowe sposobem walki ze smogiem
PKEE jest organizacją zrzeszającą firmy branży energetycznej
PKEE jest organizacją zrzeszającą firmy branży energetycznej

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) przekonuje, że jedną z najlepszych metod walki ze smogiem jest ciepło pochodzące z ciepłowni. Inne sposoby to rozwój elektromobilności i więcej pomp ciepła w domach jednorodzinnych. PKEE jest organizacją zrzeszającą największe firmy branży energetycznej w kraju.

PKEE przypomniał, że główną przyczyną smogu jest tzw. niska emisja czyli zanieczyszczenie powietrza pochodzące ze źródeł znajdujących się na wysokości do 40 m. Przede wszystkim chodzi więc o domowe piece i kominki.

Według Komitetu jedną z najbardziej optymalnych metod walki z niską emisją jest tzw. ciepło systemowe, czyli zaopatrywanie budynków w energię cieplną (ogrzewanie i ciepła woda użytkowa) dostarczaną – ciepłociągami – z elektrociepłowni i ciepłowni.

"Zaletą tego rozwiązania - apeluje PKEE - jest dużo mniejsza – w przeliczeniu na wyprodukowaną jednostkę energii – emisja zanieczyszczeń powietrza w porównaniu do domowych pieców i lokalnych kotłów (szczególnie tych starszych generacji). Dzieje się tak głównie dzięki dużo większej efektywności energetycznej elektrociepłowni i ciepłowni oraz ich wyposażeniu w urządzenia do wychwytywania zanieczyszczeń (m.in. pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu) ze spalin, uchodzących przez kominy."

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki większość (w 2015 r. było to 63%) produkcji ciepła systemowego w naszym kraju przypada na elektrociepłownie (kogeneracja). Według statystyk URE, sprawność, czyli efektywność energetyczna w przypadku ciepła systemowego wzrosła u nas w latach 2002-2015 z 79,7% do 86,7%, co oznacza zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Jak podaje URE długość sieci ciepłowniczej w Polsce zwiększyła się w ciągu ostatnich piętnastu lat o 25%.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także