Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-05-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-05-20
Opole myśli o własnej ustawie antysmogowej
Nowe przepisy mogą wejść w życie już w maju 2018 roku
Nowe przepisy mogą wejść w życie już w maju 2018 roku

Władze województwa opolskiego pracują nad kolejną w Polsce ustawą antysmogową. Projekt uchwały przewiduje zakaz używania mułów, flotów i węgla brunatnego jako paliw oraz pieców centralnego ogrzewania i kominków starszej niż piąta generacja. Przepis może wejść w życie już w maju 2018 roku.

"Tego typu uchwały - mówi Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego w Opolu mają już lub je przygotowują, prawie wszystkie regiony południowej Polski. Nie wykluczamy, że odpowiednie uregulowania przyjmą władze w skali kraju, my jednak jesteśmy gotowi uporządkować własne podwórko sami."

Grabelus dodaje, że uchwała sejmiku co prawda wyeliminuje źródła smogu, ale nie wskazuje źródeł finansowania ich alternatywy. Korzystna jego zdaniem byłaby rezygnacja rządu z akcyzy na gaz i olej opałowy. Jeżeli tego nie zrobi, trzeba będzie sięgać po nowoczesne ale i drogie rozwiązania.

Według Krzysztofa Sławińskiego z zajmującej się problematyką energetyki fundacji Oświecony, największy problem będą mieli mieszkańcy kamienic, gdzie z powodów technicznych nie jest możliwe lub opłacalne doprowadzenie ciepła systemowego oraz w domach jednorodzinnych, gdzie często największą rolę przykłada się do kosztów instalacji i późniejszego użytkowania.

Zdaniem specjalistów z Oświeconego, wyjściem jest gospodarka hybrydowa, obejmująca połączenie pozyskiwania ciepła i prądu z ogniw słonecznych i pomp ciepła oraz wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań grzewczych, wykorzystujących m.in. promieniowanie podczerwone.

"Z ogniw słonecznych możemy uzyskać prąd - wyjaśnia Sławiński - którego nadwyżkę w ciągu dnia 'pożyczamy' zakładowi energetycznemu, i odbieramy w nocy. Energia ta może być wykorzystana do zasilania pompy ciepła, urządzeń domowych oraz nowoczesnych systemów ogrzewania promieniowaniem podczerwonym. Są to technologie znane i dostępne na rynku. Pozostaje tylko przełamanie przyzwyczajeń i stereotypów, według których czysta energia musi być droga."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
interia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także