Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-01-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-01-02
Nowe przepisy budowlane zabraniają elektrycznego ogrzewania
Nowe budynki będą musiały spełniać wyśrubowane normy dla współczynnika EP
Nowe budynki będą musiały spełniać wyśrubowane normy dla współczynnika EP

Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe przepisy, w myśl których nowobudowane domy mają być bardziej energooszczędne. Na przykład pozwolenia na budowę nie będą wydawane, jeśli dom miałby być ogrzewany prądem z sieci. Dalsze idące w tym kierunku zmiany w prawie mają nastapić za 4 lata. Nowe regulacje nie obejmą tych, którzy już mają pozwolenie, ale prace budowlane rozpoczną dopiero w 2017 roku.

Decydujący w kwestii wydania pozwolenia na budowę ma być współczynnik EP. Jest to wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Mówi on, ile takiej energii potrzebuje budynek.

Od stycznia nie będzie już możliwe zaprojektowanie domu tak, żeby ogrzewać go energią elektryczną pochodzącą z sieci i spełniać standardy energetyczne. Prąd bowiem zdecydowanie najmocniej "podbija" wysokość współczynnika EP i nie ma możliwości, żeby nie przekroczył on w takiej sytuacji wartości 95. Co innego, gdy energia jest częściowo pozyskiwana inną metodą, na przykład ze źródła odnawialnego. Mowa tu na przykład o pozyskiwanej za pomocą ogniw fotowoltaicznych energii słonecznej, ale również wiatrowej, geotermalnej czy pochodzącej ze spalania biomasy.

"Pamiętajmy jednak - podkreśla Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej Biura Projektów Archon+ - że nie można o tym myśleć tylko w kategorii źródła ciepła. To, że będziemy ogrzewać dom biomasą wcale nie znaczy, że będzie on energooszczędny - przestrzega Lisowska-Łętocha. - Ważne jest, by prawidłowo zaprojektować izolację termiczną, wybrać odpowiedni standard stolarki i dobrze ją zamontować. Trzeba też zadbać o wysoką sprawność instalacji wewnętrznych. Dopiero wtedy możemy mówić o energooszczędności."

W 2021 roku współczynnik EP nie będzie już mógł przekroczyć wartości 70. Taką wartość narzucają przepisy unijne.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
money.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (3)

  • EcoSolar.pl

    2017-01-05 13:46

    Te przepisy nie są konsystentne z planami rozwoju energetyki odnawialnej. Wiatrakiem ani fotowoltaiką w zimie domu się ogrzać nie da, no chyba, że fotowoltaika byłaby znacznie przewymiarowana.

  • bob

    2017-01-05 13:15

    A niedawno czytałem, że chyba ministerstwo środowiska planuje wprowadzić tanią taryfę na en. elektryczną służącą właśnie do ogrzewania domów i mieszkań jako część programu ograniczenia niskiej emisji i poprawy powietrza w miastach. Miało by to polegać na zasilaniu piecy akumulacyjnych energią w nocy. Ciekawe które ministerstwo wprowadzi pierwsze swoje przepisy?

  • vega-Heizungen

    2017-01-05 11:07

    Skoro promuje się innowacyjne systemy grzewcze mam na myśli grzejniki infrared jakie produkujemy które zapewniają doskonałe parametry - to dlaczego wprowadza się takie przepisy . Czy domek o powierzchni użytkowej np 60 mkw musi mieć elektrownię wiatrową?

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także