Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-11-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-11-20
Niemiecki bank sfinansuje eko-elektrociepłownię w Daszynie
Elektrociepłownia jako paliwa będzie używać słomy i zrębków drewna
Elektrociepłownia jako paliwa będzie używać słomy i zrębków drewna

Gmina Daszyna (woj. łódzkie) prowadzi postępowanie przetargowe na budowę elektrociepłowni na słomę. Inwestycja pochłonie ponad 35,5 mln zł, z czego połowę sfinansuje niemiecki rząd. Władze gminy podpisały już umowę na finansowanie z Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) - państwowym niemieckim bankiem rozwoju we Frankfurcie nad Menem.

Elektrociepłownia ma powstać do 2019 roku i będzie produkować energię ze słomy oraz zrębków, czyli rozdrobnionych przez maszyny cząstek drewna. Jest rozwiązanie korzystne dla miejscowych rolników, którzy będą mogli sprzedawać niepotrzebne im surowce.

Gmina zdecydowała się na formułę „zaprojektuj i zbuduj", co oznacza, że potencjalny inwestor będzie musiał również zaprojektować budynek. Dzięki temu samorząd mógł zgłosić projekt do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Drugim źródłem finansowania będzie niemiecki bank rozwoju we Frankfurcie nad Menem KfW, który dysponuje funduszami niemieckiego ministerstwa ds. ochrony środowiska, budownictwa i bezpieczeństwa jądrowego. Bank pokryje 50% kosztów i będzie nadzorował inwestycję. Pieniądze z niemieckiego funduszu (rozdzielane w konkursach przez Ministerstwo Środowiska) zasilą bezpośrednio konto wykonawcy, który zwycięży w przetargu.

Elektrociepłownia w Daszynie ma być stosunkowo niewielka i wyposażona w kocioł parowy i turbinę parową. Moc elektryczna ma wynosić 669 kW, a moc cieplna urządzeń do produkcji ciepła i chłodu — 5 MW. Wkład własny gminy w realizację inwestycji będzie wynosił 5%.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
samorzad.pb.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także